Aktualności

Rozmowy przez telefon komórkowy - ryzykiem nadciśnienia
18.05.2023
Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy przez co najmniej 30 minut tygodniowo ma związek z wyższym o 12 proc. ryzykiem nadciśnienia tętniczego – wynika z pracy publikowanej w "European Heart Journal – Digital Health”.
Kluczowe w podatności na schizofrenię
18.05.2023
Ponad sto genów związanych z ryzykiem zachorowania na schizofrenię wydaje się dotyczyć łożyska, a nie mózgu - ustalili naukowcy z Lieber Institute for Brain Developmen w Baltimore.
Naukowcy przeprowadzili ewolucję
17.05.2023
Naukowcy przeprowadzili pionierski eksperyment, w czasie którego jednokomórkowe drożdże wyewoluowały w złożoną, wielokomórkową, sztywną strukturę o wielkości muszki owocowej. Mikroskopijne grzyby potrzebowały na to trzech tysięcy pokoleń i specjalnej selekcji.
Zbadana budowa bakteriofaga nitkowatego
17.05.2023
Brytyjscy biolodzy zdołali po raz pierwszy zaobserwować budowę istotnego dla biotechnologii bakteriofaga. Wykorzystali kriomikroskopię elektronową i pewną sztuczkę.
Ulepszona wersja metody edycji genów
16.05.2023
Naukowcy ulepszyli słynną metodę edycji genów CRISPR/Cas9, kilkukrotnie zwiększając jej wydajność. Jednocześnie wykryli nieznany wcześniej, zachodzący w komórkach sposób naprawy genów.
Tlenoterapia u pacjentów z zespołem pocovidowym
16.05.2023
Wyniki niewielkiego randomizowanego badania sugerują, że w przypadku pacjentów z „długim COVID-em” tlenoterapia hiperbaryczna sprzyja przywróceniu zdolności serca do prawidłowego skurczu.
Zaburzenia snu mogą szkodzić mózgowi
15.05.2023
Bezdech senny i mniej czasu spędzanego w głębokim śnie wiążą się z większym ryzykiem choroby Alzheimera i udarów – pokazuje badanie z udziałem seniorów. Może też działać zależność odwrotna, w której to uszkodzony mózg utrudnia spanie.
Nadwaga a ryzyko raka układu pokarmowego
15.05.2023
Według badania z udziałem ponad 130 tys. osób nadmierna waga i jej wzrost we wczesnej i średniej dorosłości wiąże się z podniesionym ryzykiem nowotworów układu pokarmowego.