Aktualności

Badanie: Groźne powikłanie postcovidowe u dzieci dużo rzadsze podczas Omikronu
13.07.2022
Wieloukładowy zespół zapalny u dzieci (MIS-C) podczas fali zakażeń wariantem Omikron był mniej dotkliwy niż podczas poprzednich fal pandemii COVID-19 - ogłoszono na łamach czasopisma „JAMA".
Polacy odkryli, w jaki sposób chemioterapia raka piersi uszkadza naczynia krwionośne
08.07.2022
Naukowcy z Collegium Medicum UJ pokazali, w jaki sposób chemioterapia nowotworów piersi może uszkadzać naczynia krwionośne. Ich ustalenia są niezwykle istotne, ponieważ do tej pory wiele kobiet, które przeżyły raka piersi, umierało z powodu chorób układu krążenia. Zdaniem ekspertów odkrycie to może poskutkować zmianą postępowania terapeutycznego, co przyniesie duże korzyści tysiącom pacjentek.
Eksperci: badanie mutacji w genach powinno być standardem w leczeniu nowotworów
08.07.2022
Diagnostyka molekularna polegająca na badaniu mutacji w genach, takich jak BRCA, powinna być standardem w leczeniu nowotworów – apelowali w czwartek eksperci. Zapewniali, że dzięki temu można zwiększyć skuteczność terapii nawet agresywnych guzów złośliwych.
Naukowcy: Wirus małpiej ospy pozostaje na powierzchniach, z którymi miał styczność chory
06.07.2022
1
Naukowcy z Niemiec wykryli DNA wirusa małpiej ospy na przedmiotach w pokojach pacjentów, ale według nich nie znaczy to, że choroba może przenosić się przez dotykanie takich powierzchni. Zalecają jednak dezynfekcję w szpitalach powierzchni, z którymi kontaktują się zakażone osoby.
Testy uniwersalnej szczepionki przeciwko COVID-19 w drugiej połowie roku
30.06.2022
W drugiej połowie roku rozpoczną się badania kliniczne nowej generacji uniwersalnej szczepionki przeciwko COVID-19, chroniącej przed różnego typu koronawirusami – informują koncern farmaceutyczny Pfizer i jego partner niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech.
ONZ/WHO: małpia ospa może stanowić zagrożenie dla osób z grup wysokiego ryzyka
30.06.2022
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła w środę, że "utrzymująca się transmisja" małpiej ospy na całym świecie może spowodować, że wirus zacznie przenosić się do grup wysokiego ryzyka, takich jak kobiety w ciąży, osoby z obniżoną odpornością i dzieci.
Badanie: Bakterie powodujące dur brzuszny coraz bardziej oporne na antybiotyki
26.06.2022
Największe dotychczasowe badania genomu bakterii Salmonella typhi, powodującej dur brzuszny, wykazały, że staje się ona coraz bardziej oporna na działanie antybiotyków – informuje pismo „The Lancet Microbe”.
Toksyczne cząstki wędrują prosto z płuc do mózgu
24.06.2022
Wdychane, trujące, mikroskopijne cząstki obecne w zanieczyszczonym powietrzu z łatwością dostają się do mózgu z krwią i pozostają tam dłużej, niż w innych narządach. Prawdopodobnie przyczyniają się do różnorodnych zaburzeń neurologicznych.