Aktualności
Dwa lata po przebyciu choroby COVID-19 ponad połowa hospitalizowanych (55 proc.) zgłasza, że nie ustąpił przynajmniej jeden objaw choroby. Niezależnie od stopnia ciężkości przebytej choroby 11 proc. pacjentów nie wróciło do pracy – wynika z badania opublikowanego w „Lancet”.
20.05.2022
Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej ma związek z mniejszą umieralnością wśród kobiet przechodzących COVID-19 – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Family Practice” wydawanym przez Oxford University Press.
Międzynarodowa grupa badaczy odkryła 10 genów wpływających na ryzyko uszkodzenia słuchu i opisała strukturę w uchu, na którą geny te oddziałują. To krok w kierunku lepszej diagnostyki, przewidywania ryzyka danej osoby i w dalszej perspektywie także nowych terapii.
18.05.2022
Nowe podejście do zwalczania powszechnie występujących pasożytów może pomóc w zwalczaniu zarażeń niebezpiecznych zwłaszcza dla kobiet w ciąży – informuje pismo „ACS Infectious Diseases”.
17.05.2022
W eksperymentach na szczurach odgłos krzyku powodował zaburzenia hormonalne oraz spadek liczby i jakości jajeczek w jajnikach. Oznacza to, że stres może zmniejszać ważną dla płodności tzw. rezerwę jajnikową.
Mleko dzięki zawartym w nim egzosomom może dostarczać do mózgu sygnały genetyczne hamujące wzrost guzów nowotworowych - informuje strona internetowa University of Nebraska-Lincoln (USA).
Choć mutacje genów związanych z funkcjonowaniem układu nerwowego najczęściej prowadzą do poważnych chorób, zdarzają się takie, które mają pozytywny wpływ na człowieka. Jednym z takich wyjątków jest mutacja powodująca wyższa inteligencję - informuje pismo „Brain”.
13.05.2022
Częste spożywanie pokarmów bogatych w prolinę, aminokwas występujący m.in. w mleku, mięsie i jajkach, ma związek z większą podatnością na depresję – informują hiszpańscy badacze, których wnioski opublikowało pismo „Cell Metabolism”.