Aktualności

Badania: wirus Zika może wywołać nową pandemię, wystarczy niewielka mutacja
14.04.2022
Wystarczy nawet niewielka mutacja, żeby wirus Zika wywołał nową pandemię – wynika z badań specjalistów z La Jolla w USA. Zagrożenie dotyczy raczej krajów o cieplejszym klimacie.
Naukowcy przywrócili funkcje mózgom martwych świń - cztery godziny po śmierci
14.04.2022
Przywróciliśmy częściowe funkcjonowanie komórek w mózgach świń, które nie żyły od kilku godzin - ogłosili naukowcy z Yale University na łamach pisma „Nature".
Badanie: Przewlekła choroba nerek może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory
12.04.2022
Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek (CKD) mogą mieć zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory i zgonu z ich powodu - informuje „American Journal of Kidney Diseases“.
Badanie: „Naturalna broń” przeciwko COVID-19, czyli jakie suplementy pomagają chronić przed wirusem
12.04.2022
Bezpieczne suplementy diety opracowane na Uniwersytecie w Tel Awiwie mogą wspomagać ochronę organizmu przed COVID-19 i szeregiem innych chorób sezonowych - informuje najnowszy numer czasopisma „Pharmaceuticals”.
Badanie: Możliwa jest ultradźwiękowa terapia cukrzycy
11.04.2022
1
Stymulacja odpowiednich zakończeń nerwowych za pomocą ultradźwięków, przeprowadzona u trzech gatunków zwierząt z cukrzycą, powodowała wzrost wrażliwości na insulinę i obniżenie poziomu glukozy. Naukowcy prowadzą już badania z udziałem ludzi.
Dr Cholewińska: po covid aż 60 proc. ozdrowieńców miało oznaki zapalenia mięśnia sercowego, a 30 proc. - mgły mózgowej.
08.04.2022
2
Po COVID-19 u wielu osób, nawet z łagodną postacią tej choroby, mogą pojawić się różnego typu powikłania. Aż 60 proc. ozdrowieńców miało oznaki zapalenia mięśnia sercowego, a 30 proc. - mgły mózgowej – ostrzega dr n. med. Grażyna Cholewińska.
Opracowano atlas zmian zachodzących w ludzkim mózgu
08.04.2022
Międzynarodowy zespół specjalistów stworzył atlas zmian, jakie zachodzą w mózgu od okresu płodowego aż do późnej starości. Mapa powstała na podstawie 125 tys. zdjęć z rezonansu magnetycznego.
Naukowcy: W najgłębszych częściach płuc człowieka obecny jest mikroplastik
08.04.2022
Brytyjscy naukowcy znaleźli różne rodzaje mikroplastiku w ludzkich płucach, także w ich najgłębszych rejonach. To pierwsze badanie, w którym tego typu cząstki znaleziono w tym narządzie u żywych osób