Aktualności

WHO ostrzega przed niebezpieczeństwem związanym z używaniem zanieczyszczonych leków
08.02.2001
W wydanym 7 lutego oświadczeniu WHO zwraca uwagę na coraz częstsze przypadki zatruć zanieczyszczonymi lekami. Według ekspertów, w największym niebezpieczeństwie znajdują się małe dzieci z krajów rozwijających się.
08.02.2001
Rząd przyjął projekt ustawy o urzędzie Prezesa Urzędu Rejestracji Wyrobów Medycznych, Produktów Leczniczych i Biobójczych
07.02.2001
Rząd przyjął projekt ustawy o urzędzie Prezesa Urzędu Rejestracji Wyrobów Medycznych, Produktów Leczniczych i Biobójczych Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów zaakceptowała projekt ustawy regulującej zasady nadzoru nad wytwarzaniem, wprowadzaniem do obrotu produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz bezpieczeństwem ich eksploatacji.
07.02.2001
Niewydolność serca może być przyczyną zmienionej reakcji serca na leki antyarytmiczne
07.02.2001
1
Leki antyarytmiczne są jedną z najczęściej stosowanych grup leków u chorych cierpiących na choroby serca. Jednak nie do końca poznano mechanizm ich działania w przypadku zastoinowej niewydolności serca. Celem badania, przeprowadzonego przez zespół badaczy z Division of Cardiovascular Disease, Department of Internal Medicine, Mayo Clinic and Mayo Foundation w Rochester w USA była ocena działania leków antyarytmicznych klasy III w niewydolności serca.
07.02.2001
1
Chemioterapia ukierunkowana przeciwko zmianom przerzutowym do kości u chorych z zaawansowanym androgenozależnym rakiem prostaty
07.02.2001
Rak prostaty jest przyczyną przerzutów osteoblastycznych. Dr Shi-Ming Tu i wsp. z University of Texas w Houston przeprowadzili u wybranych chorych z zaawansowanym androgenozależnym rakiem prostaty ocenę skuteczności leczenia ukierunkowanego przeciwko zmianom przerzutowym do kości.
07.02.2001
Efekt skojarzonego leczenia terazosyną i finasterydem na apoptozę, proliferację komórek i ekspresję TGF-beta w łagodnym przeroście prostaty
06.02.2001
Leczenie farmakologiczne łagodnego przerostu prostaty ma na celu złagodzenie objawów poprzez albo relaksację mięśni gładkich w obrębie prostaty przy użyciu leków blokujących receptory afla1-adrenergiczne albo zmniejszenie wymiarów gruczołu w wyniku stosowania inhibitorów 5alfa-reduktazy. Dr Deborah T. Glassman i wsp. z University of Maryland School of Medicine w Baltimore przeprowadzili badanie mające na celu określenie wpływu skojarzonego leczenia finasterydem i terazosyną na apoptozę i proliferację komórek aby wykazać potencjalne synergistyczne działanie tych leków na poziomie komórkowym.
06.02.2001
Zachodniopomorska Regionalna Kasa Chorych odwoła się od decyzji UNUZ w sprawie receptariusza
06.02.2001
Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych decyzją z 29 stycznia stwierdził, że stosowanie przez lekarzy poz receptariusza nie ma podstaw prawnych i zalecił Zachodniopomorskiej Regionalnej Kasie Chorych 'podjąć dopuszczone prawem działania zmierzające do zaprzestania stosowania wykazu leków rekomendowanych, refundowanych przez Kasę'.
06.02.2001
Skuteczność diamorfiny podawanej donosowo u dzieci i nastolatków ze złamaniami kości kończyn
05.02.2001
Dr Jason M. Kendall i wsp. z Frenchay Hospital w Bristolu oraz Royal College of Surgeons of England i Royal Free Hospital w Londynie postanowili porównać przeciwbólowe działanie diamorfiny podawanej donosowo i morfiny stosowanej domięśniowo u dzieci i nastolatków ze złamaniami kości.
05.02.2001
Ryzyko powikłanego przebiegu porodu i poronienia u kobiet stosujących w ciąży niesteroidowe leki przeciwzapalne
05.02.2001
Dr Gunnar Lauge Nielsen i wsp. z kilku ośrodków z Danii dokonali oceny ryzyka powikłanego przebiegu porodu i poronienia u kobiet, które w okresie ciąży zażywały niesteroidowe leki przeciwzapalne.
05.02.2001