Aktualności

Śmiertelność z powodu niewydolności serca większa w naszej części Europy
14.05.2024
Zarówno pod względem zapadalności, jak i śmiertelności nie wypadamy najgorzej, mamy jednak w porównaniu z innymi państwami wyjątkowo wysoki wskaźnik hospitalizacji z powodu niewydolności serca.
Smartfonem można wykryć niewydolność serca
10.05.2024
W nowej metodzie fińskich specjalistów wykorzystano tzw. żyrokardiografię, nieinwazyjną metodę analizy pracy mięśnia sercowego za pośrednictwem drgań serca niskich częstotliwości.
Pierwszy w Kanadzie zabieg terapii genowej u pacjenta z otępieniem
10.05.2024
Preparat zawierający właściwą kopię genu przenoszoną przez fragmenty wirusa miał zostać wprowadzony do organizmu pacjenta przez podstawę czaszki, bezpośrednio do płynu mózgowo-rdzeniowego.
Szczepionka przeciwko odrze w plastrze na skórę bezpieczna i skuteczna
10.05.2024
Po raz pierwszy wykazano, że szczepionki w plastrach są bezpieczne i skuteczne u niemowląt i małych dzieci.
W samochodach wdychamy substancje rakotwórcze
10.05.2024
Wypełnianie produktów tymi szkodliwymi chemikaliami w większości zastosowań w niewielkim stopniu zapobiega pożarom, a zamiast tego sprawia, że rośnie zadymienie i dym jest bardziej toksyczny dla ofiar, a zwłaszcza dla osób udzielających pierwszej pomocy.
Lek, który pomaga rzucić wapowanie
09.05.2024
U osób przyjmujących cytyzyniklinę prawdopodobieństwo całkowitego powstrzymania się od wapowania w ciągu trzech ostatnich tygodni trwania eksperymentu było ponad dwukrotnie większe niż u osób otrzymujących placebo.
Nowa szczepionka skuteczna przeciwko koronawirusom, które jeszcze nawet nie powstały
09.05.2024
Nowa szczepionka o nazwie „Quartet Nanocage” opiera się na nanocząstce, będącej kompleksem różnych białek utrzymywanych razem przez niezwykle silne interakcje.
Lecznicza nanocząsteczka może przenikać do mózgu
09.05.2024
Nowa nanocząsteczka wykonana z biodegradowalnego polimeru zawiera dwa proleki ukierunkowane na mitochondria, które odpowiadają za wytwarzanie energii w komórkach – także w komórkach nowotworów, które potrzebują szczególnie dużo energii.