Aktualności
Prof. Grzegorz Opolski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podejrzewa, że niewydolność serca może się rozwijać u 8-9 mln Polaków. Są to głównie osoby z chorobą wieńcową i po zawale serca, nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą lub te, które chorują na nowotwory (przyjmują leki osłabiające mięsień sercowy).
W okresie od dzieciństwa do dorosłości następuje zmniejszenie objętości istoty szarej w mózgu, a jednocześnie - zwiększenie jej gęstości.
01.06.2017
Lęk sprawia, że stajemy się bardziej skoncentrowani na sobie. Z obserwacji naukowców wynika, że stan ten może także powodować nieprawidłową interpretację mimiki innych osób.
01.06.2017
Długotrwały stres w czasie ciąży "przenika" do wód płodowych i ma niekorzystny wpływ na rozwój płodu - informują naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu. Ich wnioski publikuje pismo "Stress".
31.05.2017
Dotychczas naukowcy sądzili, że mózgowy ośrodek odpowiedzialny za przetwarzanie informacji wizualnych przestaje się rozwijać u człowieka około 5.-6. roku życia. Najnowsze badanie wskazuje jednak, że rozwój kory wzrokowej trwa znacznie dłużej.
30.05.2017
Zwiększenie spożycia kawy o jedną filiżankę dziennie może zmniejszać ryzyko rozwoju raka wątrobowokomórkowego - wynika z badań naukowców.
30.05.2017
Ludzie preferujący czytanie książek nad oglądanie filmów i telewizji lepiej rozumieją innych. Widząc jedynie to, co jest napisane na stronie, sami musimy wypełniać luki, a to z kolei stwarza możliwość rozwijania empatii - przekonuje Rose Turner, doktorantka z brytyjskiego Kingston University London.
30.05.2017
Zgodnie z wynikami brytyjskiego eksperymentu pacjenci leczeni statynami rzadziej cierpią z powodu przerostu mięśnia sercowego. Działanie popularnych leków wykracza przy tym poza obniżanie stężenia cholesterolu.
30.05.2017