Aktualności
Z powodu zanieczyszczenia powietrza grozi nam epidemia chorób układu oddechowego, takich jak astma, alergia i przewlekła obturacyjna choroba płuc – twierdzą eksperci.
Miniaturowy generator akustycznych fal powierzchniowych został użyty jako "serce" nowoczesnego inhalatora dla astmatyków. Nowe urządzenie błyskawicznie wytwarza mgiełkę z kropelki leku, która wnika nawet do najgłębszych zakamarków płuc. To wielki technologiczny przełom - informuje "Lab on a Chip".
24.02.2017
W astmie, procesy zapalne toczą się w całym dolnym układzie oddechowym. Dlatego przyszłością w terapii tej choroby są inhalatory ciśnieniowe, dostarczające leki do najdrobniejszych oskrzeli i oskrzelików - twierdzą lekarze.
24.02.2017
Niemowlęta, których profil genetyczny wskazuje na zwiększone ryzyko astmy, można ochronić przed rozwojem tej choroby poprzez karmienie piersią.
24.02.2017
Obecne stężenie szkodliwych substancji w powietrzu całkowicie wyklucza spacery z małymi dziećmi. Najbardziej narażone są maluchy chore na przewlekłe choroby układu oddechowego, np. na astmę lub mukowiscydozę.
23.02.2017
Jednym z wyjaśnień wzrostu występowania astmy i alergii jest "hipoteza higieniczna", która sugeruje, że dzieci nie są obecnie narażone na dostateczną liczbę drobnoustrojów uodparniających. Naukowcy wśród powodów takiego stanu rzeczy wyróżniają m.in. cięcia cesarskie, rezygnację z karmienia piersią, antybiotyki przyjmowane przez kobiety w ciąży lub podawane noworodkom.
23.02.2017
Terapia zaburzeń psychicznych może przyczynić się do korzystnych zmian osobowości, np. znacznie złagodzić neurotyzm i zwiększyć ekstrawersję – wynika z analizy, którą publikuje pismo „Psychological Bulletin”.
Osoby, które śpią w nocy ponad dziewięć godzin, są dwukrotnie bardziej narażone na rozwój demencji w kolejnej dekadzie życia – wykazało badanie, które publikuje pismo „Neurology”.
23.02.2017