Aktualności
Geny, które regulują dobowy rytm organizmu u zwierząt i ludzi, mogą odgrywać centralną rolę w rozwoju uzależnień - wskazują najnowsze badania grecko-amerykańskie.
28.12.2016
Modafinil, lek stosowany w leczeniu narkolepsji, może pomóc hamować impulsywne objadanie się u osób uzależnionych od słodkich i tłustych przekąsek - wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym "Personality and Individual Differences".
28.12.2016
Zwykłym testem krwi badającym poziom troponin można prognozować zagrożenie zawałem serca, nawet w ciągu najbliższych 15 lat - informuje „Journal of the American College of Cardiology”.
28.12.2016
Spożywanie nadmiernej ilości tłustych pokarmów prawdopodobnie prowadzi do otyłości, ale może mieć także związek z powstawaniem zaburzeń poznawczych oraz z problemami psychicznymi w wieku późniejszym. Do takich wniosków doszli badacze z Zurychu i Marsylii w pracy opublikowanej niedawno w prestiżowym Molecular Psychiatry. Jak dowodzą Meyer i Chavis, obserwowane zjawisko jest związane najprawdopodobniej z deficytem reliny, białka ważnego dla prawidłowego funkcjonowania połączeń synaptycznych w mózgu, w odpowiedzi na nadmiar lipidów w diecie. Podatność mózgu na niekorzystny wpływ wysokotłuszczowej diety obserwowano zwłaszcza w grupie nastolatków.
28.12.2016
Szczepionka na ebolę okazała się skuteczna podczas afrykańskiej epidemii - informują naukowcy na łamach czasopisma „Lancet”.
27.12.2016
Miejsce w mózgu odpowiedzialne za powstawanie urojeń związanych z rozpoznawaniem przedmiotów i osób z najbliższego otoczenia zidentyfikowali naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center – szpitala klinicznego w Bostonie (USA). Wyniki badania publikuje czasopismo „Brain”.
27.12.2016
Chiński lek ziołowy – artemizynina – zapobiega przejściu bakterii wywołujących gruźlicę w stan uśpienia, przez co zwiększa szansę na działanie antybiotyków – zawiadamia czasopismo „Nature Chemical Biology”.
26.12.2016
Komórki macierzyste pobrane z płynu owodniowego kobiet w ciąży wzmacniają kości i zatrzymują starzenie się układu kostnego – twierdzą brytyjscy badacze na łamach „Scientific Reports”.
23.12.2016