Aktualności
Amerykańscy naukowcy twierdzą, że popularne bakterie mlekowe Lactobacillus plantarum występujące m.in. w jogurtach mogą redukować poziom stresu i lęku.
01.12.2016
Niemal wszystkie na ogół kosztowne metody, które mają zwiększać skuteczność zabiegów in vitro oferowane przez kliniki wspomaganego rozrodu, nie działają - ostrzega "British Medical Journal".
01.12.2016
Wymiana płynów pokarmowych zapewnia mrówkom kontrolę nad funkcjonowaniem kolonii. Dzięki "pocałunkom" zwierzęta te mogą wpływać na rozwój larw i rozpoznawać pozostałych członków społeczności. Możliwe, że u innych zwierząt wymiana np. śliny również służy celom, których jeszcze nie znamy - komentuje koordynatorka przedsięwzięcia dr Adria LeBoeuf.
30.11.2016
Specjaliści twierdzą, że niesterydowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, naproksen i diklofenak, mogą zwiększać ryzyko niewydolności serca. O badaniach poświęconych temu tematowi informuje „BMJ”.
29.11.2016
Psy zapamiętują skomplikowane ludzkie działania nawet wtedy, gdy nie wiedzą, że powinny to robić. Oznacza to, że posiadają podobną do ludzkiej pamięć epizodyczną – zawiadamia czasopismo „Current Biology”.
28.11.2016
Polujące na inne mikroorganizmy bakterie Bdellovibrio bacteriovorus mogą stać się skuteczną bronią w walce z drobnoustrojami odpornymi na antybiotyki – informuje pismo „Current Biology”.
28.11.2016
Jak twierdzą naukowcy (po przeanalizowaniu danych zdrowotnych prawie 6,5 tysiąca osób), działania medyczne nakierowane na leczenie chorób fizycznych i zaburzeń psychicznych powinny być ze sobą ściśle skorelowane. Przeprowadzone badania po raz pierwszy pozwoliły również wykazać, że epilepsja zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń odżywania.
Powszechnie stosowaną i skuteczną metodą jest antykoncepcja hormonalna. Jak jednak podają CDC, co trzecia Amerykanka rezygnuje z niej z powodu działań niepożądanych. Najnowsze doniesienia dotyczące antykoncepcji hormonalnej wskazują na kolejne potencjalne działanie uboczne – prawdopodobnie może ona przyczyniać się do wzrostu ryzyka zachorowania na depresję w przyszłości. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze.
25.11.2016
4