Aktualności

Starzenie się zależy od genów, jakie przekazali nam rodzice
20.08.2016
Osoby, których rodzice żyli dłużej, mają większe szanse na to, że nie będą zapadali na schorzenia serca i nowotwory w szóstej i siódmej dekadzie życia – wykazały badania opublikowane przez „Journal of the American College of Cardiology”.
Jak pokonać gronkowca?
20.08.2016
Gronkowiec złocisty jest odporny na wysokie stężenie soli - wykształcił mechanizm chroniący komórki, który pozwala im przetrwać w silnie zasolonym środowisku. Naukowcy z Imperial College London (Wlk. Brytania) na tyle poznali regulację absorpcji soli przez gronkowca, że ma być możliwa ingerencja w ten proces i skuteczna walka z bakterią.
20.08.2016
Schizofrenia nie występowała wśród neandertalczyków
19.08.2016
Schizofrenia nie dopadała neandertalczyków, wymarłych krewniaków człowieka. Badania genetyczne dowodzą, że pojawiła się prawdopodobnie dopiero po rozdzieleniu się obu linii ewolucyjnych – dowodzą naukowcy w „Biological Psychiatry”.
19.08.2016
Zmutowany gen uodpornił nas na toksyczne składniki dymu z ogniska
19.08.2016
Naukowcy z Pennsylvania State University odkryli mutację genu, która pomogła naszym przodkom przyzwyczaić się do dymu z ogniska. Natomiast nam pomogła uodpornić na toksyczne składniki dymu.
19.08.2016
Prospołeczna część mózgu
19.08.2016
Naukowcy zidentyfikowali w mózgu obszar, dzięki któremu chętniej pomagamy innym. Zdaniem naukowców, ich badania mogą jednocześnie pomóc lepiej rozumieć mechanizmy leżące u podstaw zaburzeń antyspołecznych, w tym psychopatii.
Poprzez lepszą jakość snu do zminimalizowania ryzyka PTSD
19.08.2016
Zespół stresu pourazowego rozwija się zwykle u osób, które doświadczyły w życiu poważnej traumy. Jego leczenie jest bardzo trudne. Twórcy zaprezentowanej niedawno metody uważają, że oprócz armii mogłyby z niej korzystać także inne służby działające w warunkach stresu, np.: ratownicy medyczni.
Psy (podobnie jak ludzie) wolą pochwałę
18.08.2016
Najnowsze badania, zaprezentowane w „Social, Cognitive and Affective Neuroscience”, wykazują, że psy są szczególnie łase na pochwały swoich właścicieli. W trakcie eksperymentów u zwierząt wyraźniej aktywowały się ośrodki związane z reakcją na pochwałę aniżeli na żywność.
Pierwsze potwierdzone zakażenia wirusem Zika w Polsce
17.08.2016
Badania przeprowadzone w laboratorium na Uniwersytecie Warszawskim potwierdziły obecność wirusa Zika u dwóch osób, które wróciły z Dominikany i Kolumbii.