Aktualności

Badanie krwi pomoże w doborze leku przeciwdepresyjnego
09.06.2016
Obecnie lekarze dobierają leki antydepresyjne metodą prób i błędów – mniej więcej w połowie przypadków pierwszy podany preparat okazuje się nieskuteczny. Dzięki nowemu badaniu krwi...
Kolory w służbie snu
09.06.2016
Brytyjscy badacze chcieli dowiedzieć się, jak światło w różnych kolorach wpływa na procesy snu i czuwania. Wyniki ich badania opublikowano w czasopiśmie „PLOS Biology”.
Dwa oblicza psychopatii
07.06.2016
Osoby o wysokim poziomie nieustraszonej dominacji (psychopatii pierwotnej) nierzadko bywają postrzegane przez kolegów jako pomocne, życzliwe i skłonne do kooperacji. Niektóre z nich mogą stać się nawet bohaterami dnia codziennego jako ratownicy medyczni czy strażacy.
Leki stosowane w ADHD mogą wywoływać arytmię serca
02.06.2016
Stosowanie leków na ADHD w początkowym okresie leczenia może nieznacznie podwyższać ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca - zawiadamiają naukowcy na łamach czasopisma „British Medical Journal”.
02.06.2016
Nikotyna modyfikuje ekspresję genów
02.06.2016
Wczesna ekspozycja na nikotynę powoduje zmiany w ekspresji genów odpowiedzialnych za tworzenie połączeń synaptycznych pomiędzy komórkami nerwowymi - czytamy na łamach „Nature Neuroscience”.
Bluza i czapka do rozpoznawania epilepsji
02.06.2016
Istnieją już implanty mózgowe oraz specjalne aplikacje ostrzegające o zbliżającym się napadzie padaczki. Jednak aby rozpoznać chorobę, konieczne jest zarejestrowanie drgawek w szpitalu, za pomocą aparatury do EEG z czujnikami i elektrodami przymocowanymi do skóry głowy.
Uzdeczka w depresji
02.06.2016
1
U osób z depresją oczekujących na nieprzyjemne wydarzenie spada aktywność części mózgu zwanej uzdeczką. Zupełnie odwrotnie dzieje się u osób zdrowych.
Kobiety i mężczyźni odmiennie reagują na stres
02.06.2016
Naukowcy ustalili, że białko receptorowe CRFR1 odgrywa ważną rolę w regulacji apetytu, poziomu glukozy i wydatku energetycznego. Jego zablokowanie prowadzi u kobiet - ale nie u mężczyzn - do zakłócenia podstawowych funkcji metabolicznych.