Aktualności
Aby obniżyć poziom stresu związanego z pracą kobiety powinny bezpośrednio po powrocie do domu poddawać się krótkiej drzemce – przekonują najnowsze badania duńskich naukowców.
29.10.2015
5
To nieprawda, że śpimy zbyt krótko. Obserwacje plemion afrykańskich i południowoamerykańskich wykazały, że ich członkowie przesypiają zaledwie 6,5 godzin.
28.10.2015
Naukowcy odkryli, że koty mają co najmniej siedem sprawnych receptorów gorzkiego smaku. To oznacza, że dotychczasowy pogląd na temat funkcji, jakie pełnią te receptory u zwierząt, może okazać się błędny.
28.10.2015
Codzienne niewielkie dawki aspiryny mogą zwiększać szansę poczęcia, a także prawdopodobieństwo donoszenia ciąży u kobiet z podwyższonym ryzykiem poronienia.
28.10.2015
Z wiekiem u większości ludzi pojawiają się problemy z funkcjonowaniem mózgu. Zazwyczaj tracimy zdolność do wytwarzania nowych neuronów, a przewlekły proces zapalny o małym nasileniu, wiąże się z różnego rodzaju zaburzeniami pracy mózgu związanymi z wiekiem.
27.10.2015
1
"Myślimy zwykle, że nasz sen to coś w rodzaju normy: behawioralne wyłączenie się, zadanie dla całego mózgu. Ale jeśli ptaki śpią tylko jedną półkulą, i jeśli krokodyle czy inne gady zapadają w sen z jednym okiem otwartym - okazuje się, że one również śpią jednopółkulowo, wówczas to nasz sen okazuje się nagle czymś niezwykłym."
27.10.2015
Na podstawie analizy danych pochodzących od prawie 164 tys. osób badacze wykazali, że nastolatki, które w dzieciństwie często przyjmowały antybiotyki (co najmniej 7-krotnie), w wieku 15 lat ważyły przeciętnie o ok. 1,5 kg więcej niż rówieśnicy, którym udało się uniknąć tego typu leczenia.
27.10.2015
Toksyna botulinowa, stosowana powszechnie do wygładzania zmarszczek na twarzy, może także zapobiegać częstej arytmii serca, tj. migotaniu przedsionków, u pacjentów po operacji wszczepienia bajpasów. Pracę na ten temat publikuje pismo „Circulation: Arrhythmia and Electrophysiology”.
26.10.2015