Aktualności
Ból, cierpienie, wyniszczenie organizmu, a w końcu… śmierć. Według szacunków WHO, nawet u 80% pacjentów cierpiących z powodu nowotworu, ból jest leczony nieprawidłowo.
22.05.2015
Paracetamol jest lekiem stosowanym z wyboru w łagodzeniu dolegliwości bólowych oraz gorączki u kobiet ciężarnych. Jednak jego przedłużone stosowanie może obniżać produkcję testosteronu u płodów męskich.
22.05.2015
Istnienie chorób, do których predyspozycje są przekazywane genetycznie, nie sposób zanegować. Jednak większość przypadłości, które przypisujemy zwyczajowo „złym genom”, wcale od nich nie zależy. Już dr Cornelius de Langen w 1916 r. zaobserwował, że jego rodacy – Holendrzy – mają zdecydowanie wyższe stężenie cholesterolu we krwi niż Jawajczycy. Kiedy zbadał ten parametr, okazało się, że stężenie cholesterolu we krwi w obu grupach jest takie samo. Wniosek był prosty: to nie pochodzenie odpowiada za miażdżycę, tylko nasz styl życia...
21.05.2015
Za uczucie ciągłego zmęczenia i nagłe napady senności w ciągu dnia powinniśmy winić przede wszystkim depresję i zbyt wysoką masę ciała – wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma „SLEEP”.
15.05.2015
Zbyt długa ekspozycja na światło zmniejsza aktywność brunatnej tkanki tłuszczowej, przez co sprzyja przybieraniu na wadze - wykazały badania prowadzone na myszach. Zdaniem naukowców taka sama zależność występuje u ludzi. Dlatego zakłócenie rytmu snu i czuwania sprzyja otyłości, a także rozwojowi związanych z nią chorób takich jak cukrzyca typu 1 czy choroby układu krążenia.
15.05.2015
Naukowcy dowiedli, że arginina (aminokwas powszechnie występujący w mięsie i przetworach mlecznych) stanowi niezwykle skuteczną broń w walce z bakteriami tworzącymi płytkę nazębną.
15.05.2015
Hałas zmienia smak jedzenia, które spożywamy - wskazują badania naukowców z USA opublikowane w piśmie „Journal of Experimental Psychology: Human Perception and Performance”.
15.05.2015
Kobiety, które rodzą dwójkę lub trójkę dzieci rzadziej, niż inne panie, mają zmiany miażdżycowe w tętnicach, będące wczesnym wskaźnikiem ryzyka choroby wieńcowej serca. Naukowcy doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych w grupie ok. 1600 kobiet w wieku 30-65 lat. Były to uczestniczki wieloletniego studium pt. Dallas Heart Study.
15.05.2015