Aktualności
Ponad 70 proc. bólów głowy ma swoje podłoże w chorych zatokach. A te często chorują w wyniku problemów stomatologicznych i złego leczenia zębów.
23.04.2015
3
Naukowcy za pomocą metody trójwymiarowego skanowania i druku wyprodukowali miniaturowe serce i wątrobę. Tzw. organoidy mają pomóc w przyszłych badaniach medycznych nad nowymi lekami i terapiami bez konieczności eksperymentowania na zwierzętach i ich organach.
21.04.2015
Po raz pierwszy od 10 lat Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dopuściła do użycia na rynku amerykańskim nowy lek na przewlekłą niewydolność serca o nazwie iwabradyna właśnie w takim wskazaniu.
21.04.2015
Terapia poznawcza z tzw. intensywną praktyką uważności jest równie skuteczna w zapobieganiu nawrotom przewlekłej depresji jak antydepresanty – twierdzą brytyjscy badacze na łamach pisma „Lancet”.
21.04.2015
Badacze uzyskali w wyniku modyfikacji genetycznych szczep bakterii z rodzaju Salmonella enterica, który może okazać się niezwykle przydatny w leczeniu raka. Drobnoustroje z tego szczepu po wniknięciu w struktury guza nowotworowego stają się silnie toksyczne, szybko się namnażają, po czym atakują i niszczą komórki rakowe.
20.04.2015
Łukasz Młodyszewski zwyciężył w tegorocznej środkowoeuropejskiej edycji konkursu Global Impact Competition. Polak w ramach swojego projektu DreamJay rozpoczął pracę nad algorytmem wywołującym sny, pomagającym zwalczać skutki zespołu stresu pourazowego przy pomocy aplikacji mobilnej.
20.04.2015
280 tys. komputerów w Polsce każdego dnia jest zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem - wynika z danych za 2014 r. zgromadzonych przez zespół CERT Polska, działający w ramach instytutu badawczego NASK.
20.04.2015
Powinniśmy wyrobić w sobie nawyk sprawdzania zawartości soli w produktach spożywczych, wystarczy czytać etykiety – przekonuje dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie prof. Mirosław Jarosz. Zbyt duża konsumpcja soli to większe ryzyko nadciśnienia tętniczego, zawału serca, udaru mózgu, a także raka żołądka, osteoporozy, kamicy nerkowej i otyłości.
20.04.2015