Aktualności
Naukowcy badali mózgi dzieci, które zmarły z powodu nagłej śmierci łóżeczkowej. W przypadku 41 proc. tych z grupy o niezidentyfikowanej przyczynie zgonu wykryto wadę w obszarze zakrętu zębatego wchodzącego w skład formacji hipokamapa. Zdaniem badaczy, nieprawidłowość ta może destabilizować takie funkcje, jak regulacja procesu oddychania i rytmu serca podczas snu oraz krótkich przebudzeń w nocy.
26.11.2014
Dzieci kobiet pracujących w pełnym wymiarze godzin śpią krócej w nocy i są bardziej zagrożone nadwagą i otyłością – potwierdzają wyniki badania, które publikuje pismo „Sleep Medicine”.
25.11.2014
Jedna z głównych przyczyn ślepoty - jaskra - może być wykryta podczas oglądania telewizji - dowodzą naukowcy z City University London. A wszystko dzięki obserwacji sposobu, w jaki nasze oczy śledzą ruch na ekranie.
24.11.2014
Wybierając przywódców, ludzie poszukują przede wszystkim kandydatów wyglądających zdrowo, a niekoniecznie inteligentnie. Wyjątkiem są sytuacje, w których wybierane są osoby na pozycje wymagające umiejętności negocjacji pomiędzy grupami czy rozpoznania nowych rynków...
24.11.2014
Poświęcanie mniej niż godziny dziennie na przygotowywanie posiłków w domu wiąże się ze spożywaniem znacznie większej ilości tzw. fast foodów i wydawaniem większych sum na jedzenie. Wyniki badania są oparte na odpowiedziach dorosłych osób, które wzięły udział w telefonicznych ankietach prowadzonych w latach 2008-2009.
24.11.2014
Systematyczne spożywanie oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia chroni przed chorobą niedokrwienną serca. Uczeni z kilku państw Europy potwierdzili korzystny wpływ tego produktu na układ sercowo - naczyniowy.
24.11.2014
Podczas snu w mózgu dochodzi do konsolidacji wspomnień, a zakłócenie tego procesu (np. wskutek nieprzespanej nocy) może prowadzić do poważnych problemów z pamięcią. Jednak badacze z Uniwersytetu Pensylwanii odkryli, że pobudzenie odpowiednich komórek w hipokampie pomaga uniknąć niepożądanych efektów i utrzymać niewyspany umysł w dobrej kondycji.
24.11.2014
Silny ból doświadczany przez małe dzieci podczas badań diagnostycznych i terapii może całkowicie zmieniać reakcję organizmu na stres, a skutki tego są widoczne także w wieku dorosłym – sugerują badania na gryzoniach, o których informuje pismo „Psychoneuroendocrinology”.
21.11.2014