Aktualności
Pełne fizycznej aktywności i wizualnych atrakcji filmy akcji sprzyjają objadaniu się bardziej niż inne programy w telewizji – wynika z badań opublikowanych na łamach „JAMA Internal Medicine”.
04.09.2014
Lepiej pić herbatę niż kawę, bo daje lepsze efekty zdrowotne i zmniejsza ryzyko zgonu – powiedział prof. Nicolas Danchin z Paryża podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który właśnie zakończył się w Barcelonie.
04.09.2014
Naukowcy są na dobrej drodze do opracowania nowej metody leczenia zespołu stresu pourazowego (PTSD) oraz innych zaburzeń związanych z pamięcią. W najnowszym badaniu wykazali, że zastosowanie gazu o nazwie ksenon redukuje reakcję strachu u szczurów podczas przywoływania nieprzyjemnego wspomnienia.
03.09.2014
W większości krajów europejskich spada liczba zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych, nadal jednak rosną koszty tych schorzeń – poinformowano na konferencji Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, która rozpoczęła się w niedzielę w Barcelonie.
03.09.2014
Nawet o 40 proc. można zmniejszyć ryzyko zarówno zawału serca jak i udaru mózgu, codziennie spożywając owoce. To kolejne wyniki badań potwierdzające, jak ważna jest dieta w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Nowością jest, że przeprowadzono je na grupie ponad 450 tys. Chińczyków zamieszkałych w dziesięciu różnych regionach kraju. Obserwacje prowadzono przez 7 lat.
03.09.2014
Picie wina, zarówno czerwonego, jak i białego, zmniejsza ryzyko zawału serca wyłącznie u osób, które są aktywne fizycznie – powiedział prof. Milos Taborsky z Czech podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Barcelonie. Czeski kardiolog powołał się na przeprowadzone przez niego tzw. randomizowane badania dotyczące korzystnego wpływu wina na zdrowie.
03.09.2014
1
Przemieszczanie się do pracy za pomocą środków transportu publicznego jest zdrowsze niż dojeżdżanie prywatnym samochodem, ponieważ zmniejsza ryzyko przybierania na wadze. Co ciekawe, zdrowotne korzyści z publicznego transportu są podobne do tych, jakie daje aktywne przemieszczanie się do pracy, np. na piechotę czy rowerem.
02.09.2014
Antybiotyk o nazwie klarytromycyna – szeroko stosowany w leczeniu powszechnych infekcji bakteryjnych – ma związek z wyższym ryzykiem zgonu z powodów zaburzeń pracy serca – wykazało badanie, które publikuje czasopismo „British Medical Journal”. Ryzyko to jest jednak małe.
02.09.2014