Aktualności

Odmiana witaminy B3 na przewlekły ból
13.11.2023
Przewlekły ból, związany ze stanem zapalnym, może być łagodzony przez podawanie rybozydu nikotynamidu, odmiany witaminy B3. Badania przeprowadzono na myszach.
Stworzono chimeryczną małpę
13.11.2023
Po raz pierwszy naukowcom udało się powołać do życia małpy zbudowane z komórek o różnym genomie. Zwierzęta pozwolą na badania komórek macierzystych i na skomplikowane eksperymenty genetyczne.
Zmniejszenie zakażeń przecinkowcem cholery
09.11.2023
Badania nad antarktyczną bakterią Marinomonas primoryensis odkryły nową metodę hamowania zakażeń cholerą - informuje pismo „PNAS”.
Antykoncepcja wpływa na emocje kobiet
09.11.2023
Doustne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na obszary mózgu regulujące przeżywanie strachu. Pojawia się nawet zmniejszenie tych obszarów kory mózgowej.
Poziom insuliny wpływa na ryzyko raka trzustki
09.11.2023
Naukowcy znaleźli bezpośredni związek między wysokim poziomem insuliny u osób otyłych czy z cukrzycą typu 2 i rakiem trzustki. Odkrycie może mieć znaczenie także dla innych nowotworów.
Implant mózgu będzie czytał myśli
09.11.2023
Amerykańscy naukowcy opracowali niewielkie urządzenie, które wszczepiane do mózgu, czyta sygnały z ośrodka mowy. W przyszłości ma pozwalać na komunikację osobom, które straciły zdolność mówienia.
Marihuana kontra empatia
09.11.2023
Według naukowców regularne palenie marihuany podnosi empatię. Nie namawiają do stosowania narkotyku, choć podejrzewają, że może być pomocny w niektórych zaburzeniach.
Wszystkie warianty SARS-CoV2 mogą zakażać mózg
08.11.2023
Według nowych testów na zwierzętach wszystkie warianty koronawirusa, wywołującego Covid-19, mogą zakażać węchomózgowie, a stamtąd przenosić się do innych części kory. Wiriony sprawnie poruszają się w komórkach nerwowych, wykorzystując ich wypustki.