Aktualności
Związek między astmą a wyższym ryzykiem samobójstwa u nastolatków może mieć tylko charakter pośredni i wynikać ze współistniejącej z astmą depresji, nadużywania alkoholu czy palenia tytoniu – wynika z najnowszych badań, o których informuje serwis MedPage Today.
14.05.2014
1
Osoby, które są sparaliżowane na przykład z powodu stwardnienia rozsianego czy urazu rdzenia kręgowego mogą zwykle poruszać oczami, ponieważ oczy mają bezpośrednie połączenie z mózgiem. Fakt ten wykorzystuje już kilka technologii, umożliwiających na przykład sterowanie kursorem na ekranie komputera lub wózkiem inwalidzkim...
14.05.2014
Suplementy zawierające wapń, wbrew wcześniejszym podejrzeniom, nie zwiększają ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego u kobiet. Naukowcy przyjrzeli się danym w grupie ponad 74 tys. uczestniczek szerzej zakrojonych badań Nurses' Health Study. W momencie rozpoczęcia badań żadna z kobiet nie miała zdiagnozowanej choroby serca ani nowotworu. Obserwacje trwały 24 lata.
14.05.2014
Różnica pomiędzy mózgiem kobiety i mężczyzny sprawia, że kobiety częściej chorują na stwardnienie rozsiane. Naukowcy z Washington University School of Medicine przebadali mózgi zmarłych osób z najczęstszą, rzutowo-remisyjną postacią stwardnienia rozsianego...
13.05.2014
Naukowcy odkryli, że ciśnienie płynu otaczającego mózg odgrywa istotną rolę w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania naszych oczu. Może to być przełom w leczeniu niektórych chorób narządu wzroku, np. jaskry, która jest drugą co do częstości występowania przyczyną ślepoty na świecie.
13.05.2014
Zły cholesterol LDL sprzyja powstawaniu przerzutów, bo ułatwia przemieszczanie się komórek rakowych po organizmie, pomagając krążyć integrynom – czytamy w czasopiśmie „Cell Reports”.
13.05.2014
Mężczyźni o niskim wzroście częściej dożywają sędziwego wieku - wynika z badań przeprowadzonych na Hawajach i opublikowanych w piśmie "PLOS ONE".
12.05.2014
1
Dzięki najnowocześniejszym osiągnięciom technologicznym naukowcy zbadali urazy kości, które przytrafiły się dinozaurowi, żyjącemu 150 mln lat temu. Wyniki badań ogłoszono na łamach pisma "Interface".
12.05.2014