Aktualności
Kiedy słyszymy "dżuma", najczęściej myślimy o powieści francuskiego noblisty Alberta Camusa. Każdy z nas ma więc utrwalony pogląd, że za dżumę są odpowiedzialne szczury (gryzonie roznosiły zarazę przez zakażone bakterią Yersinia pestis pchły). Dowodów umożliwiających ich rehabilitację dostarczyli pracownicy, którzy budują w północnym Londynie podziemną kolejkę...
11.04.2014
Wprowadzenie do mózgu nowej informacji w trakcie snu głębokiego pogarsza jakość wcześniejszych wspomnień – przekonują naukowcy z nowojorskich uniwersytetów na łamach „Journal of Neuroscience”.
11.04.2014
Zbyt młody lub zbyt zaawansowany wiek ojca w trakcie poczęcia koreluje z większym prawdopodobieństwem wystąpienia nowotworów piersi, jajników i macicy u dorosłej córki – twierdzą badacze ze szpitala „Miasto Nadziei” w USA.
11.04.2014
2
Młodzi mężczyźni z zaburzeniami odżywiania nie uzyskują odpowiedniej pomocy, ponieważ problemy takie jak anoreksja uważane są za typowe dla kobiet - zwraca uwagę serwis BBC News/Health.
11.04.2014
Zbyt długie wpatrywanie się w umieszczone na Facebooku zdjęcia przyjaciół może prowadzić do zaburzeń obrazu własnego ciała – ostrzegają autorzy badań, których wyniki ogłoszono na konferencji w Seattle.
11.04.2014
Białko o nazwie elafina może zmniejszać reakcję zapalną organizmu przy chorobie trzewnej charakterystycznej dla osób z nietolerancją glutenu – informuje „American Journal of Gastroenterology”.
10.04.2014
Po kilku latach prac w Polsce jest już dostępny test badający predyspozycje do rozwoju wielu różnych nowotworów: panel nowotworowy 172 Plus. Test analizuje ponad 170 istotnych klinicznie genów i ponad 10 000 mutacji genetycznych. Dodatkowo panel zawiera w sobie analizę genów związanych z rozwojem jaskry, choroby Parkinsona i choroby tętnic wieńcowych.
10.04.2014
Najnowsze badania naukowe nie wykazały, aby środki homeopatyczne były skuteczniejsze od placebo. Profesor John Dwyer, immunolog, profesor honorowy Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika „The Guardian Australia” wyjaśnia, że wiele osób uważa homeopatię za skuteczną metodę leczenia, ponieważ samowyleczenie biorą za efekt działania rzekomych leków. Profesor ma nadzieję, że ten sposób leczenia zostanie raz na zawsze wyeliminowany. Za szczególnie szkodliwe uważa „homeopatyczne szczepionki". Eksperci z Australia National Health and Medical Research Council (NHMRC) ocenili badania dotyczące skuteczności medycyny alternatywnej w przypadku 68 chorób. Konkluzja: "Nie ma wiarygodnych dowodów na skuteczność homeopatii".
10.04.2014
1