Aktualności
Całkowicie sparaliżowane myszy z przerwanym rdzeniem kręgowym odzyskały sprawność dzięki terapii genowej. Leczenie spowodowało regenerację włókien nerwowych.
Nowy rodzaj leku mógłby celować w białka obecne na powierzchni komórek i pozwolić na opracowanie skuteczniejszych metod leczenia wielu chorób, zwłaszcza nowotworowych.
Trygonelina, roślinny alkaloid obecny m.in. w kawie, nasionach kozieradki i rzodkiewce, poprawia zdolności poznawcze, w tym pamięciowe – wynika z badań japońskich opublikowanych w piśmie „Geroscience”.
Nowy lek naśladujący metaboliczne efekty ćwiczeń pobudza metabolizm i pomaga chudnąć otyłym myszom, bez podejmowania żadnego wysiłku fizycznego.
27.09.2023
Ekspozycja na typowe dla ekranów niebieskie światło wyraźnie przyspieszało dojrzewanie poddanych jego działaniu samców szczurów. Mimo iż to badanie na zwierzętach, ale wymaga zwrócenia uwagi na potencjalne zagrożenie dotyczące nastolatków.
Wrażliwość mózgu na insulinę może być zależna od tego, w jakiej fazie cyklu menstruacyjnego znajduje się kobieta. Tłumaczy to przedmenstruacyjne zachcianki pokarmowe i zwiększenie apetytu w tym okresie.
Japoński startup farmaceutyczny pracuje nad pierwszym na świecie lekiem, stymulującym wzrost nowych zębów. Ma pomóc dzieciom z wrodzoną wadą uzębienia, a w przyszłości także zastępować zęby wyrwane osobom dorosłym.
25.09.2023
5
Nad lekami przeciwko chorobom zakaźnym powodowanym przez świdrowce, pracują badacze z Polski, Niemiec i Czech. Będą badać konkretny enzym jednokomórkowych pasożytów i zaproponują "kandydatów na leki" lepsze niż dotąd stosowane.
25.09.2023