Aktualności
U chorych z niewydolnością serca dochodzi do odnerwienia szyszynki i zaburzeń w wydzielaniu melatoniny, co wpływa na sen. Mechanizm tego zjawiska opisują naukowcy w publikacji, która ukazała się w najnowszym wydaniu czasopisma Science.
24.07.2023
Użycie nanostruktur złożonych z cząsteczek DNA pozwala wpłynąć na kształt i wielkość wirusowego kapsydu, co może przyczynić się do rozwoju nowych nośników leków – informuje publikacja w Nature Nanotechnology.
24.07.2023
Składniki espresso mogą zapobiegać powstawaniu tzw. splątków neurofibrylarnych, jednej z patologicznych struktur w mózgu osób chorych na alzheimera – informuje „Journal of Agricultural and Food Chemistry", czasopismo Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego.
21.07.2023
Ta sama grupa genów nie tylko wpływa na odczuwanie bólu i komunikację pomiędzy neuronami w mózgu, ale również może wpływać na ryzyko uzależnienia od alkoholu – informuje pismo „Alcohol: Clinical and Experimental Research”.
21.07.2023
U seniorów, którzy mają mało kontaktów z innymi ludźmi, obserwuje się większą utratę objętości mózgu niż u osób częściej kontaktujących się z innymi - wynika z badania, które publikuje „Neurology”, czasopismo Amerykańskiej Akademii Neurologii.
20.07.2023
Na łamach czasopisma „JAMA” ukazały się właśnie wyniki badania nowego leku przeciwko chorobie Alzheimera – donanemabu. Naukowcy uważają, że jest dużo jeszcze do zrobienia ale spodziewane wprowadzenie trzeciego leku nowej generacji oznacza nowy etap w terapii choroby.
19.07.2023
Większość bakterii znalezionych w 74 kuchniach w pięciu krajach europejskich okazała się nieszkodliwa – informuje pismo „Applied and Environmental Microbiology”.
14.07.2023
Występowanie bakterii z rodzaju paciorkowców (Streptococcus) w mikroflorze jelitowej powiązano z ryzykiem występowania blaszki miażdżycowej w tętnicach wieńcowych. Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma “Circulation”.