Aktualności
Jak wykazali naukowcy z Boston University, zdrowe osoby o mało wydolnych sercach, które nie radzą sobie z pompowaniem dostatecznej ilości krwi, mają mózgi "starsze" niż ich rówieśnicy o zdrowych sercach. Osoby o najbardziej sprawnych sercach miały mózgi "młodsze" średnio o dwa lata niż w przypadku najmniej, a nawet przeciętnie sprawnych.
04.08.2010
Nastolatki, które mają siostrę, rzadziej czują się samotne, niekochane, mają poczucie winy, są niepewne siebie czy odczuwają lęk. Posiadanie kochającego rodzeństwa - już niezależnie od płci - sprzyja ponadto życzliwemu nastawieniu dzieci do świata i angażowaniu się w dobre uczynki. Zachowania takie w znacznie większym stopniu zależały od dobrych relacji z rodzeństwem niż z rodzicami.
04.08.2010
Polimerowe mikrosfery z dołączonymi do ich powierzchni komórkami macierzystymi, umieszczone w miejscu uszkodzonych komórek narządu wzroku, pozwalają na pełną ich regenerację. Teoretycznie, po zastosowaniu leczniczych mikrosfer, osoba cierpiąca na częściowy zanik wzroku powinna ponownie odzyskać pełną jego sprawność.
02.08.2010
Pierwszy doustny lek dla chorych na stwardnienie rozsiane, który redukuje częstość zaostrzeń choroby lepiej niż powszechnie stosowany w jej leczeniu interferon, może zostać zarejestrowany w USA już we wrześniu tego roku.
02.08.2010
3
Mikro RNA, mała niekodująca cząsteczka RNA o nazwie miR - 132 jest niezbędna komórkom nowotworowym do zbudowania sieci naczyń krwionośnych odżywiających rosnącego guza - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Medicine". Autorzy badań mają nadzieję, że obniżenie poziomu tej cząsteczki u chorych na raka pomoże zahamować wzrost guzów.
02.08.2010
2
Analizując głos małego dziecka można wcześnie rozpoznać autyzm - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Science".
30.07.2010
2
Trzy peptydy zawarte w zbożach: pszenicy, życie i jęczmieniu odpowiadają za występowanie celiakii - podaje serwis "BBC News/Health".
30.07.2010
Dzięki komórkom macierzystym udało się w pełni odbudować uszkodzone stawy barkowe u królików. To pierwsza udana rekonstrukcja całej powierzchni stawowej z odtworzeniem jej funkcji. Zdaniem autorów badań w podobny sposób można będzie pomóc pacjentom, u których doszło do zniszczenia stawów biodrowych, barkowych czy kolanowych.
30.07.2010
1