Aktualności
Amerykańscy naukowcy wykryli u myszy mechanizm obronny, przy pomocy którego nawet najdrobniejsze naczynia krwionośne mózgu oczyszczają się ze skrzepów krwi i innych przeszkód. Specjaliści uważają, że nieznany wcześniej nauce mechanizm, może być użyteczny przy badaniu starczego osłabienia funkcji mózgu, choroby Alzheimera, czy rehabilitacji po udarze mózgu.
02.06.2010
W ostatnim 20-leciu liczba zachorowań na czerniaka na świecie, jak i w Polsce, uległa potrojeniu. Co roku, w naszym kraju wykrywa się 2 tys. nowych przypadków tego nowotworu, a jednocześnie 1 tys. osób umiera z jego powodu. Wzrost zachorowań na czerniaka może być pokłosiem tego, że przed wielu laty niewiele mówiło się o profilaktyce poparzeń słonecznych, a jak wiadomo promieniowanie UV jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka tej choroby. Badacze po raz pierwszy wykazali, że ryzyko zachorowania na czerniaka jest w większym stopniu związane z liczbą godzin spędzanych w solarium, niż z tym, w jakim wieku zaczniemy je odwiedzać. U najbardziej zagorzałych miłośników ryzyko czerniaka rosło o 150-200 proc.
02.06.2010
1
Białko o nazwie NFI-A umożliwia przetrwanie komórek nerwowych w trudnych warunkach - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Journal of Clinical Investigation".
02.06.2010
Związki chemiczne, wykorzystywane do przyklejania etykietek na opakowaniach produktów spożywczych, mogą przenikać przez materiał, z którego wyprodukowano opakowanie. Najnowsze badania wskazują, iż część substancji chemicznych (w tym również toksycznych), zawartych w klejach, bez problemów wnika do żywności - donosi "Journal of Materials Chemistry".
01.06.2010
1
Nieodpowiednia higiena jamy ustnej prowadzi do większego ryzyka chorób serca - ostrzegają naukowcy, których wnioski publikuje "British Medical Journal".
01.06.2010
Choć testosteron jest hormonem męskim, jego niewielki poziom występuje również u kobiet. Najnowsze badania przeprowadzone przez dra Jacka van Honka z Uniwersytetu w Utrechcie wykazały, że zwiększenie poziomu tego hormonu uwydatnia u kobiet cechy "męskie" - cynizm, czujność i nieufność.
28.05.2010
1
Spożycie surowego raka może mieć poważne konsekwencje. W płucach poszukiwaczy nowych smaków wykryto bowiem groźnego pasożyta. Objawami infekcji, którą powoduje, są: gorączka, kaszel, bóle w klatce piersiowej, skrócony oddech i silne zmęczenie. Owalny Paragonimus kellicotti, bo o nim mowa, przedostaje się z jelit do płuc. Może również zawędrować do mózgu i powodować silne bóle głowy, a także problemy ze wzrokiem. Niekiedy bywa widoczny pod skórą jako mały przesuwający się guzek. Leczenie właściwie zdiagnozowanej choroby nie jest skomplikowane. Jak jednak zauważają naukowcy, jest ona na tyle rzadka, że wielu lekarzy nie bierze jej pod uwagę.
28.05.2010
Organizmy ludzi, którzy doznali poważnych uszkodzeń mózgu, produkują mniej melatoniny, co prowadzi do zaburzeń snu - informują naukowcy z Australii na łamach pisma "Neurology".
26.05.2010