Aktualności
Podczas powstawania plemników ich materiał genetyczny - DNA jest upakowane przez inne białka niż w pozostałych komórkach organizmu. Jednak, jak poinformowali naukowcy z USA na łamach pisma "Nature", tzw. białka histonowe mogą pełnić w DNA plemników i w rozwoju zarodkowym zadania specjalne.
16.06.2009
Kobiety nie tylko rzadziej zajmują wysokie stanowiska i wykonują pewne zawody, ale też stanowią za słabą reprezentację w badaniach, w których testuje się leki na różne nowotwory złośliwe - wynika z pracy opublikowanej na łamach pisma "Cancer".
16.06.2009
Najnowsze doniesienia specjalistów zajmujących się medycyną snu potwierdzają, że czas przespany nie jest czasem straconym. Brak snu może skutkować otyłością i rozwojem poważnych chorób, takich jak cukrzyca czy depresja. Dlatego warto spać, a nawet uciąć sobie w dzień krótką drzemkę. To dobry sposób na odświeżenie mózgu.
10.06.2009
Gdy dojdzie do zawału serca, liczy się każda minuta. Tymczasem polscy pacjenci, u których wystąpiły objawy zawału, jak np. ostry ból w klatce piersiowej, czekają ze zgłoszeniem się na pogotowie średnio 2,5 godziny - alarmowali lekarze na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.
10.06.2009
6
Bez konsultacji z lekarzem nie powinno się przyjmować w czasie ciąży nawet aspiryny - mówiono podczas poniedziałkowej konferencji prasowej "Bezpieczeństwo stosowania leków w okresie ciąży i karmienia".
09.06.2009
2
Nieprawda, że głównie zostają nimi chłopcy ze środowisk patologicznych. Wczesne ojcostwo zdarza się równie często w rodzinach o wyższym statusie społecznym. Dlaczego? Jakie sytuacje do tego prowadzą i temu sprzyjają? - na te pytania odpowiada raport CBOS pt. "Młodociani ojcowie". Ma on charakter wywiadu pogłębionego z 30 mężczyznami, którzy spłodzili dziecko przed ukończeniem 18. roku życia.
09.06.2009
Wieczorne oglądanie telewizji jest ważnym czynnikiem wpływającym na porę kładzenia się spać i może przyczyniać się do przewlekłego niedoboru snu - ostrzegli naukowcy z USA podczas Spotkania SLEEP 2009.
09.06.2009
Regularna aktywność fizyczna wcale nie sprawia, że śpimy dłużej. Wręcz przeciwnie - po aktywnym dniu śpimy krócej - poinformowali naukowcy podczas 23. Dorocznego Spotkania SLEEP 2009.
09.06.2009