Aktualności
Więcej osób będzie mogło wziąć udział w programach wymiany studentów, naukowców i nauczycieli między Polską i USA w ramach Programu Fulbrighta dzięki polsko-amerykańskiej umowie, za której ratyfikacją opowiedziała się senacka komisja nauki.
11.08.2008
W Bałtyckim Centrum Biotechnologii i Diagnostyki Innowacyjnej naukowcy będą szukać bezpośrednich praktycznych zastosowań w zakresie diagnostyki molekularnej, analityki farmaceutycznej i technologii postaci leku. Powołanie Centrum przewiduje umowa zawarta przez Akademię Medyczną w Gdańsku, Politechnikę Gdańską, Uniwersytet Gdański oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
11.08.2008
Infekcje dziąseł mogą przyczyniać się do rozwoju cukrzycy typu II, czyli poważnego zaburzenia w metabolizmie glukozy, które dotyka głównie ludzi w średnim i starszym wieku - informuje pismo "Diabetes Care".
08.08.2008
1
Zmiany w poziomie receptora kwasu gamma amino masłowego w mózgu są odpowiedzialne za depresję poporodową - informują na łamach czasopisma "Neuron" naukowcy z USA.
05.08.2008
Dramatyczne sceny znane z filmów, gdzie bohater powalony ostrym bólem przyciska ręce do piersi i osuwa się na fotel, tworzą bardzo szkodliwy stereotyp na temat przebiegu zawału serca. Tak przynajmniej twierdzi British Heart Foundation, brytyjska fundacja zajmująca się promocją zdrowia serca.
05.08.2008
Coroczne szczepienie dzieci przeciwko grypie mogłoby zabezpieczyć przed tą chorobą większość populacji. Jak wynika z opartego na komputerowym modelu raportu brytyjskiej Health Protection Agency, coroczne zaszczepianie przeciwko grypie dzieci przed piątym rokiem życia mogłoby zmniejszyć częstość występowania infekcji nawet o 70%.
05.08.2008
1
Leki stosowane w leczeniu nadciśnienia oraz obniżające poziom cholesterolu statyny mogą zapobiegać demencji - wyniki badań amerykańskich naukowców z University of Michigan publikuje czasopismo "Neurology".
05.08.2008
Zabawa na dworze może chronić dzieci przed krótkowzrocznością, przekonują naukowcy z Australii. Tymczasem coraz więcej dzieci na całym świecie cierpi na tę chorobę oczu. Co prawda miopię można odziedziczyć po rodzicach, jednak wzrost liczby zachorowań w ostatnich latach nie da się wyjaśnić przyczynami genetycznymi, przekonuje na łamach tygodnika "New Scientist" dr Kathryn Rose z Uniwersytetu w Sydney.
05.08.2008