Aktualności

Badanie: Obiecujący lek przeciw starzeniu się
07.09.2022
Krótka ekspozycja na rapamycynę ma takie same efekty przeciwstarzeniowe, czyli pozytywnie wpływa na długość życia i zachowanie zdrowia w starszym wieku, jak przyjmowanie jej przez całe życie - informuje prestiżowe pismo „Nature Aging”.
Badanie: Urządzenie stymulujące mózg zapobiega napadom kompulsywnego objadania się
06.09.2022
Małe, wszczepialne urządzenie stymulujące mózg radykalnie zmniejsza liczbę epizodów objadania się i pomaga schudnąć pacjentom z zaburzeniami odżywiania. O efektach pilotażowego badania poinformowali badacze z Perelman School of Medicine na Uniwersytecie Pensylwanii (USA).
Badanie: Nowy rodzaj komórek pomoże w badaniach rozwoju człowieka
06.09.2022
Belgijski zespół biotechnologów uzyskał w laboratorium komórki podobne do tych, które można znaleźć we wczesnym ludzkim embrionie. Pomogą w zrozumieniu tego, co się dzieje na początkowym etapie rozwoju ludzkiej istoty.
Fluoryzacja wody nie szkodzi środowisku a skutecznie zapobiega próchnicy
04.09.2022
8
Ślad środowiskowy fluoryzacji wody jest najniższych spośród wszystkich metod zapobiegania próchnicy zębów - wykazali naukowcy z Wlk. Brytanii.
Leki steroidowe mogą powodować zmiany w strukturze i objętości mózgu
02.09.2022
1
Sterydy wziewne, jak i te o działaniu ogólnoustrojowym mogą powodować zmiany w objętości i strukturze istoty białej i szarej mózgu – wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Lejdzie w Holandii, opublikowanych w „BMJ Open”.
Naukowcy: Wyjątkowość ludzkiego mózgu idzie w parze z podatnością na schorzenia
31.08.2022
To, co decyduje o wyjątkowości ludzkiego mózgu, związane jest również z podatnością na schorzenia neuropsychiatryczne – informują naukowcy, na podstawie analizy komórkowej budowy ludzkiego mózgu. Wyniki badań publikują na łamach najnowszego „Science”.
Naukowcy: Składnik psychodelicznych grzybów może pomóc w leczeniu alkoholizmu
29.08.2022
Psylocybina, składnik psychodelicznych grzybów, w połączeniu z psychoterapią ogranicza o 83 proc. liczbę dni, w której osoby uzależnione od alkoholu upijają się – wykazało najnowsze badanie, które publikuje pismo „JAMA Psychiatry”.
Badanie: Dlaczego palacze muszą łączyć pierwszego porannego papierosa z kawą?
29.08.2022
Kawa oddziałuje na mózgowe receptory nikotynowe, co może wyjaśniać poranną skłonność palaczy do łączenia jej z papierosami - informuje najnowszy numer czasopisma „Neuropharmacology”.