Aktualności

Postęp w leczeniu cukrzycy
04.12.2023
Rewolucja w leczeniu cukrzycy typu 1 i 2 to zaznaczając znaczący postęp w dziedzinie technologii i farmakologii.
Rak jelita grubego - diagnostyka i leczenie
04.12.2023
W Narodowym Instytucie Onkologii istnieje prawdopodobnie dziesięciokrotnie więcej chirurgów specjalizujących się w operacjach raka jelita grubego niż radiologów dobrze opisujących rezonans odbytnicy.
Trudności z realizacją części recept
03.12.2023
Pacjenci będą mieli problem z wykupieniem leków recepturowych i psychotropowych - nawet tych wystawionych przed 1 listopada.
Nadmiar
03.12.2023
Bardzo wysokie stężenie cholesterolu HDL-C, u starszych osób zwiększa ryzyko demencji. Na szczęście taki poziom jest rzadki i ma związek raczej z zaburzeniami metabolicznymi niż z dietą.
Uderzenia piłki
03.12.2023
Częste odbijanie piłek głową może powodować uszkodzenia mikrostruktury mózgu i pogorszenie jego funkcji. Potwierdziły to dwuletnie obserwacje piłkarzy-amatorów.
Komórkowe roboty mogą naprawiać tkanki
03.12.2023
Biotechnolodzy z ludzkich komórek nabłonka stworzyli mikroroboty, które pobudzają wzrost neuronów. Kiedyś takie tworzone dla konkretnego pacjenta bioroboty mogłyby wspierać regenerację tkanek, oczyszczać tętnice, czy zabijać komórki raka.
Wykorzystanie AI w leczeniu raka piersi
03.12.2023
Nowe narzędzie sztucznej inteligencji może zaoszczędzić pacjentkom z rakiem piersi niepotrzebnej chemioterapii. Polegać ma to na zastosowaniu precyzyjnej metody przewidywania przebiegu ich choroby, od którego zależy dobór metody leczenia.
Czy AI pozwoli ograniczyć ilość kontrastu w tomografii?
03.12.2023
Trwają międzynarodowe badania, których celem jest sprawdzenie, na ile sztuczna inteligencja (AI) umożliwi ograniczenie kontrastu w tomografii komputerowej. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu też bierze udział w badaniach.