Publikacje

Hamowanie toksyny krztuścowej – nowe strategie leczenia krztuśca
26.07.2022
Autorzy omawianej publikacji sugerują, że zahamowanie działania Pertussis Toxin wydaje się być obiecującym celem leczenia pozwalającym na zredukowanie kaszlu nawet w późniejszych etapach choroby, i przedstawiają stan zaawansowania prac nad takimi inhibitorami.
Zmniejszenie częstości występowania zdarzeń niepożądanych po wprowadzeniu acelularnej szczepionki przeciw krztuścowi w Chile
24.06.2022
Od 2018 roku szczepienie szczepionką 6w1 z acelularną komponentą krztuścową weszło do obowiązkowego kalendarza szczepień w Chile. Decyzja o zmianie została podyktowana rosnącą liczbą zdarzeń niepożądanych zgłaszanych po szczepieniach, zwłaszcza u wcześniaków, oraz zmianą strategii walki z polio. Rejestr zdarzeń niepożądanych odnotowywanych po szczepieniach umożliwił porównanie zdarzeń występujących po szczepionkach zawierających pełnokomórkową składową krztuścową (wP) z tymi ze składową acelularną (aP).
24.06.2022
Szczepienia ciężarnych przeciwko krztuścowi w latach 2018-2019 w Kanadzie
02.06.2022
Najskuteczniejszą dostępną metodą zapobiegania zachorowaniom na krztusiec u najmłodszych dzieci jest szczepienie ich matek podczas ciąży. Powoduje to powstanie u nich przeciwciał w klasie IgG, które przez łożysko zostają przekazane płodowi i które utrzymują się u dziecka do ok. 2–4 m.ż., czyli do czasu, kiedy można rozpocząć cykl jego szczepień.
02.06.2022
Publikacja: Przewlekłe zaparcie - przyczyny, leczenie i profilaktyka
01.06.2022
1
Przewlekłe zaparcie - przyczyny, leczenie i profilaktyka dr hab. n. med. Renata Talar-Wojnarowska, profesor UM Klinika Chorób Przewodu Pokarmowego, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
IQVIA: Podsumowanie rejestracji i nowości na rynku farmaceutycznym w 2021 roku
09.02.2022
Jak co miesiąc prezentujemy zestawienie przygotowane przez ekspertów IQVIA, tym razem dotyczące podsumowania rejestracji i nowości leków w Polsce i Unii Europejskiej w 2021 roku.
IQVIA – nowości na rynku leków w Polsce i Unii Europejskiej
03.01.2022
Nowe rejestracje PL, nowe rejestracje UE, nowości na rynku leków
Zalecenia ekspertów GINA dotyczące terapii chorych na astmę w okresie pandemii
26.11.2021
1
Kluczowe staje się utrzymanie dobrej kontroli objawów poprzez stosowanie optymalnej farmakoterapii, zmniejszenie ryzyka ciężkich zaostrzeń i zminimalizowanie konieczności stosowania doustnych glikokortykosteroidów.
Żywienie późnych wcześniaków
24.11.2021
Celem żywienie wcześniaków jest dostarczenie składników potrzebnych do osiągnięcia tempa wzrastania porównywalnego do płodu w takim samym wieku ciążowym, wzrost beztłuszczowej masy ciała, uzyskanie proporcjonalnego zwiększania się masy ciała i długości oraz utrzymanie prawidłowego stężenia składników odżywczych we krwi i w tkankach.
Zasada szybkiego reagowania w leczeniu IBS – skuteczne leczenie na podstawie wytycznych polskiego PTG i amerykańskiego ACG
17.11.2021
2
Przy zastosowaniu najnowszych kryteriów rozpoznania częstość występowania choroby szacuje się, zależnie od rejonu geograficznego, na 4–9% populacji ogólnej.
Breezhaler® – kapsułkowy inhalator suchego proszku
14.10.2021
Inhalatory proszkowe stają się najważniejszą grupą indywidualnych urządzeń inhalacyjnych z lekami do terapii astmy lub POChP.