Publikacje

Postępowanie po polipektomii polipów jelita grubego
21.12.2016
Rak jelita grubego w Polsce, według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów, jest drugą u mężczyzn (11,5%) i trzecią u kobiet (11,9%) przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych. Każdego roku w Polsce rozpoznaje się ponad 14 tys. nowych zachorowań.
Zespół jelita nadwrażliwego – aktualne spojrzenie
19.12.2016
Informacje o epidemiologii wszystkich zaburzeń czynnościowych jelit, a zwłaszcza ZJN są niedoskonałe i zmienne w zależności od badanych populacji i stosowanych definicji choroby. Schorzenie to występuje we wszystkich szerokościach geograficznych, choć częściej spotykane jest w krajach o wysokim statusie ekonomicznym, z liczbową przewagą kobiet nad mężczyznami.
Zakażenie Clostridium difficile u pacjentów z nieswoistymi zapalnymi chorobami jelit
16.12.2016
Za utrudniony proces leczenia oraz jedną z przyczyn nawrotowości infekcji Clostridium difficile uważa się obecność w cyklu rozwojowym bakterii dwóch form – postaci wegetatywnej i spor. Bakteria występująca w postaci spor nie jest wrażliwa na działanie antybiotyków, jest też oporna na kwas solny, a także środki odkażające, dzięki czemu może przebywać w środowisku nawet do kilku lat.
Glikokortykosteroidy w leczeniu nieswoistych chorób zapalnych jelit
15.12.2016
Termin nieswoiste choroby zapalne jelit (NChZJ) obejmuje grupę idiopatycznych, przewlekłych schorzeń przewodu pokarmowego. Dwie najczęściej występujące to wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) i choroba Leśniowskiego-Crohna (ChLC).
Rola mikrobiomu jelitowego w wybranych chorobach przewodu pokarmowego
14.12.2016
W ostatnich kilku latach obserwujemy dynamiczny rozwój wiedzy na temat funkcji mikroflory jelitowej i jej wpływu na homeostazę organizmu. Obecnie mikrobiom człowieka zaczynamy traktować jako „superorganizm” zasiedlający przewód pokarmowy, a sam przewód pokarmowy jako swojego rodzaju dynamiczny ekosystem.
Endoskopowe metody leczenia otyłości
13.12.2016
Otyłość staje się jednym z wiodących problemów medycznych w krajach wysoko rozwiniętych i wszystko wskazuje na to, że będzie on nadal narastać, także w Polsce. Coraz większa populacja ludzi otyłych stawia nowe wyzwania dla świata medycyny, zarówno w kwestii profilaktyki, jak i leczenia, stając się problemem obejmującym szeroki zakres specjalności lekarskich.
Krwawienie z górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego – diagnostyka i leczenie
12.12.2016
Krwawienia z przewodu pokarmowego są powszechnym oraz poważnym problemem klinicznym występującym zarówno w szpitalnych oddziałach ratunkowych, jak i w praktyce lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
Leczenie choroby refluksowej przełyku – co nowego?
09.12.2016
Choroba refluksowa przełyku (gastroesophageal reflux disease, GERD) należy do jednej z najczęściej występujących chorób przewodu pokarmowego. Wyniki przeprowadzonych badań ujawniają, że schorzenie to dotyczy 20% populacji osób dorosłych krajów Europy Zachodniej i Ameryki Północnej.
Zachowania zdrowotne polskich lekarzy
07.12.2016
Wykonywanie zawodu lekarza nie jest tożsame z przejawianiem zachowań prozdrowotnych w życiu prywatnym.
07.12.2016
Lekarz w obliczu przestępstwa
05.12.2016
Każdy lekarz niezależnie od specjalizacji, którą posiada, w swojej praktyce może napotkać konieczność udzielenia pomocy pacjentowi znajdującemu się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego z powodu działań noszących znamiona przestępstwa.