Publikacje
Głównym celem postępowania terapeutycznego w niewydolności serca (heart failure, HF) jest poprawa rokowania i redukcja objawów choroby wpływająca na jakość życia pacjentów. Optymalna, standardowa farmakoterapia HF opiera się na lekach wpływających na dwa układy odgrywające istotną rolę w patofizjologii tego schorzenia: renina-angiotensyna-aldosteron oraz współczulny.
Personel medyczny coraz częściej pada ofiarą agresji ze strony pacjentów oraz osób postronnych (najczęściej bliskich, towarzyszących chorym). Dane opublikowane przez Komendę Główną Policji są alarmujące.
28.10.2016
W Polsce, z rozpoznaną niewydolnością serca żyje ok. 1 mln osób. Ocenia się, że w ciągu najbliższych 20 lat liczba ta wzrośnie o ok. 25%. Niewydolność serca nadal jest przyczyną wysokiej śmiertelności wśród pacjentów powyżej 55. roku życia.
27.10.2016
Od dłuższego czasu na rynku usług zdrowotnych obserwuje się tendencję do zatrudniania personelu medycznego na zasadach umów cywilnoprawnych, zwanych powszechnie „kontraktami”, które w wielu placówkach stopniowo wypierają umowy o pracę.
20.10.2016
Podstawowym celem terapii hipotensyjnej u pacjentów z chorobą wieńcową jest obniżenie ciśnienia tętniczego, redukcja niedokrwienia mięśnia sercowego i ochrona przed zdarzeniami sercowo-naczyniowymi.
10.10.2016
Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania odpowiedzi immunologicznej, ale także choroby zakaźne mogą stymulować występowanie snu, co z kolei ma zapewniać prawidłową odpowiedź organizmu na działanie patogenu.
Oporne nadciśnienie tętnicze stanowi ważny problem kliniczny ze względu na stosunkowo wysoką częstość występowania w populacji chorych na nadciśnienie tętnicze, konieczność przeprowadzenia właściwej diagnostyki i ustalenia skutecznego postępowania terapeutycznego.
W obowiązujących wytycznych kładzie się nacisk na jak najwcześniejsze i najbardziej intensywne rozpoczynanie leczenia nadciśnienia tętniczego w celu szybkiego uzyskania wartości docelowych. Podkreśla się, że szybsze obniżenie ciśnienia tętniczego do wartości docelowych przekłada się na bardziej wyrażone zmniejszenie ryzyka sercowo-naczyniowego.
Diuretyki pozwalają na osiągnięcie ujemnego bilansu sodowego i wodnego. Znajdują zastosowanie w leczeniu nadciśnienia tętniczego, obniżając ciśnienie tętnicze i zmniejszając śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych.
05.10.2016
Antagoniści receptora angiotensyny II – sartany – stanowią uznaną, jedną z podstawowych grup leków hipotensyjnych stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego. W szeregu badań klinicznych wykazano, że grupa ta jest nie tylko skuteczna hipotensyjnie u chorych z niepowikłanym nadciśnieniem tętniczym, ale również wykazano korzyści z jej stosowania w różnych sytuacjach klinicznych.