Publikacje
Docierające do powierzchni Ziemi promieniowanie ultrafioletowe (UV) o długości fali 280-320 nm (UVB) i 320-400 nm (UVA) wywołuje uszkodzenia struktur komórkowych, w tym kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA). Mechanizmy uszkadzającego działania UVB i UVA na cząsteczki DNA są odmienne.
Od dłuższego czasu na rynku usług zdrowotnych obserwuje się tendencję do zatrudniania personelu medycznego na zasadach umów cywilnoprawnych, zwanych powszechnie „kontraktami”, które w wielu placówkach stopniowo wypierają umowy o pracę.
20.10.2016
W pracy omówiono perspektywę historyczną - od starożytności do czasów współczesnych – dotyczącą ewolucji medycyny wojskowej i jej wsparcia podczas wojen i bitew, a także jej wpływu na rozwój cywilnej opieki medycznej oraz ratownictwa medycznego.
22.09.2016
Postęp w rozwoju diagnostyki mikrobiologicznej pozwala na monitorowanie rozprzestrzeniania się chorób wirusowych i bakteryjnych przez ptaki dziko żyjące.
22.09.2016
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest poważnym problemem zdrowotnym. Pomimo zmniejszenia liczby palaczy i ograniczenia narażenia na palenie bierne, liczba chorych na POChP wzrasta. Na POChP choruje ok. 10% osób powyżej 40. r.ż., w Polsce to 2 miliony osób...
28.07.2016
Według konwencji ds. Broni Chemicznej z 1993 r., toksyny to związki chemiczne, które poprzez swoje działanie na procesy życiowe mogą powodować śmierć, czasową niezdolność lub przewlekłe uszkodzenie narządów u ludzi, jak też u zwierząt, niezależnie od swojego pochodzenia i metod wytworzenia.
15.06.2016
Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) w 2014 r. 480 tys. osób na świecie zachorowało na gruźlicę wielolekooporną (multidrug-resistant tuberculosis, MDR-TB). Najwyższe odsetki MDR-TB wśród ogółu chorych na gruźlicę stwierdza się na Białorusi, w Estonii, Kazachstanie, także na Ukrainie i w Rosji. Polska jest w grupie krajów o małym rozpowszechnieniu MDR-TB (
W celu uzyskania odpowiedniej jakości produktów żywnościowych obecnie stosuje się ponad 2500 dodatków do żywności. Stanowią one wyjątkowo niejednorodną grupę substancji, zarówno pod względem pochodzenia (syntetyczne i naturalne), jak i budowy oraz reaktywności chemicznej. Terminem „dodatku do żywności” według Kodeksu Żywieniowego (Codex Alimentarius), Organizacji do Spraw Żywności i Rolnictwa ONZ (Food and Agriculture Organization, FAO) i Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) określa się każdą substancję, która nie jest spożywana jako żywność i nie jest stosowana jako typowy składnik żywności, niezależnie od wykazywania przez nią wartości odżywczych, specjalnie dodawaną do żywności na każdym etapie procesu technologicznego.
23.05.2016
Otyłość jest głównym problemem zdrowotnym na świecie i wyprzedza już takie choroby jak AIDS, a także niedożywienie. Z powodu otyłości cierpi aż 300 mln ludzi na świecie, a co druga osoba ma zbyt dużą masę ciała...
W ostatnich dekadach obserwuje się ogólnoświatową epidemię otyłości. Zjawisko to dotyczy wszystkich grup wiekowych, także dzieci, na wszystkich kontynentach. Pomiędzy 1980 a 2000 r. zaobserwowano wzrost o 50% częstości występowania otyłości u dzieci, młodzieży i dorosłych w USA (1). W tym samym czasie nastąpił 73% wzrost częstości występowania astmy u mieszkańców USA...
16.03.2016