Publikacje
Mimo ciągłych postępów w diagnostyce mikrobiologicznej i wprowadzenia bardzo czułych metod genetycznych, w Polsce udaje się zidentyfikować prątki gruźlicy jedynie u 70% chorych na gruźlicę płuc, ale znacznie rzadziej przy pozapłucnej lokalizacji choroby.
24.02.2017
Ból neuropatyczny jest rodzajem bólu patologicznego (niereceptorowego). Według definicji jest to ból powstający w następstwie uszkodzenia lub dysfunkcji ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego.
15.02.2017
Krztusiec w powszechnym przekonaniu, zarówno pacjentów, jak i lekarzy, jest chorobą rzadką, dzięki prowadzonemu w naszym kraju od kilkudziesięciu lat programowi szczepień ochronnych (PSO). W świadomości wielu lekarzy nie stanowi on schorzenia, o którym myśli się w pierwszej kolejności, rozpoznając infekcję dróg oddechowych.
23.01.2017
W ostatnich latach WHO wyraźnie podkreśla bardzo istotną rolę leczenia profilaktycznego LTBI w ograniczeniu zachorowań na gruźlicę. Rozpoznawanie i leczenie utajonego zakażenia M. tuberculosis jest jedną z postulowanych metod mających ułatwić realizację ambitnych planów WHO dotyczących zakończenia globalnej epidemii gruźlicy.
Wykonywanie zawodu lekarza nie jest tożsame z przejawianiem zachowań prozdrowotnych w życiu prywatnym.
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia w 2014 roku na świecie zachorowało na gruźlicę 9,6 mln osób; 1,5 mln zmarło z powodu gruźlicy (w tym 0,4 mln zakażonych HIV).
Każdy lekarz niezależnie od specjalizacji, którą posiada, w swojej praktyce może napotkać konieczność udzielenia pomocy pacjentowi znajdującemu się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego z powodu działań noszących znamiona przestępstwa.
Słowo “hipochondria” należy do najstarszych medycznych pojęć. Starożytni Grecy używali terminu hypokhondrias (pod żebrami) dla oznaczenia nieokreślonej wewnętrznej dolegliwości, wywołującej lęk i cierpienie.
30.11.2016
Fakty są następujące: dzisiaj rodzimy się, żyjemy i umieramy „w” medycynie (a niekiedy, niestety, „z powodu” medycyny). W krajach rozwiniętych 70% ludzi umiera w szpitalu, co sprawia, że cały szereg sondaży opinii publicznej wskazuje na nieludzkie warunki końca naszego życia.
24.11.2016
Do sepsy dochodzi w wyniku uogólnionej reakcji zapalnej organizmu w odpowiedzi na zakażenie. Najczęściej jest to zakażenie bakteryjne, rzadziej grzybicze lub wirusowe.
08.11.2016