Publikacje
Leki antyleukotrienowe w ostatnich kliku latach zyskały sobie silną pozycję, jako leki przeciwzapalne stosowane w astmie oskrzelowej. Z punktu widzenia klinicysty liczą się przede wszystkim antagoniści receptora dla leukotrienów cysteinylowych cysLT1, tj. montelukast, zafirlukast i pranlukast (niezarejestrowany w Polsce). Inhibitor 5-lipoksygenazy, zileuton, hamujący syntezę leukotrienów, z powodu działań niepożądanych nie jest stosowany na dużą skalę (także niedostępny w Polsce).
22.06.2009
W jaki sposób poprawić skuteczność leczenia astmy - takie pytanie zadaje sobie wielu lekarzy, zajmujących się na co dzień tym problemem. Pomimo wielu możliwości terapeutycznych i coraz głębszej i bardziej gruntownej wiedzy na temat patofizjologii astmy, wciąż stanowi ona wyzwanie dla klinicystów. Kolejne pytanie to, co jest ważniejsze - skuteczność czy bezpieczeństwo? Perspektywa wieloletniego leczenia astmy - choroby często "na całe życie", zmusza do zastanowienia nad doborem najbezpieczniejszego, optymalnego leczenia.
22.06.2009
Początki procesu starzenia organizmu człowieka obserwuje się już w 5. dekadzie życia. Wraz z procesem starzenia wzrasta podatność na różne choroby i równocześnie obserwujemy zjawiska współchorobowości, a bezpośrednią implikacją praktyczną współchorobowości jest konieczność jednoczesnego stosowania kilku leków.
17.05.2009
Zgodnie z definicją FAO/WHO, probiotyki to żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystny efekt zdrowotny. W przyszłości definicja ta ulegnie prawdopodobnie modyfikacji, ponieważ z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że niektóre skutki działania probiotyków można uzyskać za pomocą zabitych bakterii lub nawet DNA bakteryjnego.
30.04.2009
Do lat 80. XX wieku podstawowymi lekami przeciwgorączkowymi i przeciwbólowymi u dzieci były salicylany, a przede wszystkim kwas acetylosalicylowy. Związek salicylanów z zespołem Reya, dobrze udokumentowany w Stanach Zjednoczonych, skłonił do ostrożności przy stosowaniu salicylanów u dzieci i spowodował, że lekami pierwszego rzutu stały się paracetamol i ibuprofen.
30.04.2009
Benzodiazepiny (BDZ) wprowadzone po raz pierwszy do lecznictwa na początku lat 60. stanowią zróżnicowaną grupę leków charakteryzujących się działaniem anksjolitycznym (przeciwlękowym), uspokajającym, nasennym, przeciwdrgawkowym, miorelaksacyjnym i amnestycznym.
22.12.2008
Astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc są to schorzenia przewlekłe, które przebiegają z obturacją dróg oddechowych i stanowią istotny problem diagnostyczno-leczniczy oraz ekonomiczny w wielu krajach (12,19,20). W krajach Unii Europejskiej koszty chorób układu oddechowego szacuje się na 6% budżetu przeznaczonego na ochronę zdrowia.
05.11.2008
Błędna interpretacja wyniku badania spirometrycznego może być przyczyną dwojakiego rodzaju błędów. Wynik może być fałszywie dodatni, czyli identyfikować zaburzenia, tam gdzie ich nie ma, lub fałszywie ujemny, czyli nie rozpoznawać zaburzeń, tam, gdzie one występują. Niezależnie od rodzaju błędu, jeżeli wynik badania ma wpływ na proces decyzyjny, to prowadzi to do błędnych decyzji terapeutycznych bądź orzeczniczych. Poniżej przedstawione zostały błędy, które spotyka się w codziennej praktyce klinicznej.
05.11.2008
Obserwacje dotyczące leczenia osteoporozy trwają około 30 lat. Ostatnio na podstawie wielu metaanaliz podjęto próbę oceny kryteriów dotychczasowych metod postępowania i zasad leczenia biorąc pod uwagę efektywność różnych leków. Zainteresowanie osteoporozą podyktowane jest również faktem, iż dane prognostyczne wskazują na możliwość pogłębienia problemu powikłań tej choroby w następnych dekadach.
01.08.2008
Mianem witaminy K określa się pochodne chinonowe, charakteryzujące się aktywnością przeciwkrwotoczną, zbliżoną do 2-metylo-1,4-naftochinonu. Zalicza się do nich: fitomenadion (filochinon, witamina K1) - jedyną postać występującą w roślinach, menachinon (witamina K2) - rodzinę homologów syntetyzowanych przez bakterie przewodu pokarmowego, obecną też w mięsie i sfermentowanych produktach sojowych oraz menadion (syntetyczna witamina K3). Witamina K jest niezbędna, a organizm człowieka nie potrafi jej syntetyzować.
01.08.2008
2