Publikacje

Hipochondria wczoraj i dziś
30.11.2016
Słowo “hipochondria” należy do najstarszych medycznych pojęć. Starożytni Grecy używali terminu hypokhondrias (pod żebrami) dla oznaczenia nieokreślonej wewnętrznej dolegliwości, wywołującej lęk i cierpienie.
Medycyna a koniec życia
24.11.2016
Fakty są następujące: dzisiaj rodzimy się, żyjemy i umieramy „w” medycynie (a niekiedy, niestety, „z powodu” medycyny). W krajach rozwiniętych 70% ludzi umiera w szpitalu, co sprawia, że cały szereg sondaży opinii publicznej wskazuje na nieludzkie warunki końca naszego życia.
Stan nagły oraz stan nagłego zagrożenia zdrowotnego a uprawnienia członków personelu medycznego wobec osób agresywnych
28.10.2016
Personel medyczny coraz częściej pada ofiarą agresji ze strony pacjentów oraz osób postronnych (najczęściej bliskich, towarzyszących chorym). Dane opublikowane przez Komendę Główną Policji są alarmujące.
Motywowanie kadry medycznej zatrudnionej na umowach kontraktowych
20.10.2016
Od dłuższego czasu na rynku usług zdrowotnych obserwuje się tendencję do zatrudniania personelu medycznego na zasadach umów cywilnoprawnych, zwanych powszechnie „kontraktami”, które w wielu placówkach stopniowo wypierają umowy o pracę.
Krwiak śródścienny dwunastnicy i ostre zapalenie trzustki jako powikłanie diagnostycznej biopsji dwunastnicy u 6-letniego chłopca
24.08.2016
Krwiak dwunastnicy jest bardzo rzadkim powikłaniem diagnostycznej endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego, podczas której wykonuje się biopsję dwunastnicy (szacunkowo może wystąpić średnio 1:1250 biopsji).
Zespół jelita nadwrażliwego – aktualne spojrzenie
05.08.2016
Zespół jelita nadwrażliwego (ZJN) jest częstą i dokuczliwą chorobą, która pomimo korzystnego rokowania poważnie obniża jakość życia pacjentów nią dotkniętych. Nasilenie objawów choroby różni się znacznie pomiędzy poszczególnymi pacjentami i ma istotny wpływ na ich codzienne funkcjonowanie…
Niedokrwistości przewlekłe w chorobach układu pokarmowego
05.08.2016
Niedokrwistość definiowana jest jako zmniejszenie liczby erytrocytów, obniżone stężenie hemoglobiny lub wartości hematokrytu we krwi (1). Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO) określa niedokrwistość jako spadek stężenia hemoglobiny (Hb) poniżej 12 g/dl u kobiet niebędących w ciąży, poniżej 11 g/dl u kobiet ciężarnych oraz poniżej 13 g/dl u mężczyzn.
Eozynofilowe zapalenie przełyku
23.05.2016
W 1993 r. Attwood i wsp. opisali nowy zespół kliniczny polegający na śródnabłonkowym nacieku eozynofilów u pacjentów z dysfagią i prawidłowym wynikiem pH-metrii 24-godzinnej. Zespół ten był odmienny od choroby refluksowej i obecnie znany jest jako eozynofilowe zapalenie przełyku (EZP). Jest to choroba atopowa przełyku, której częstość występowania w ostatnich latach dramatycznie wzrasta.
Pacjent z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby i cukrzycą typu 2 – codzienne wyzwanie diagnostyczno-terapeutyczne w gabinecie lekarza  rodzinnego
05.05.2016
Lekarz rodzinny codziennie spotyka pacjentów z klasycznymi cechami zespołu metabolicznego (ZM), a więc z nadwagą, często otyłych, u których w badaniach laboratoryjnych stwierdza się zaburzenia gospodarki węglowodanowej i lipidowej. Przyczyną tego masowego zjawiska jest współczesny styl życia, polegający na spożywaniu zbyt dużej liczby kalorii przy niedostatecznej aktywności fizycznej.
Niedobory magnezu jako czynnik ryzyka wybranych schorzeń układu nerwowego – znaczenie reakcji na stres
04.05.2016
Stres stanowi nieodłączny element naszego życia. Jest reakcją zarówno na pozytywne, jak i negatywne zdarzenia życiowe. Stresorem może być oczekiwanie na coś przyjemnego, jak wyjazd na wakacje, ale też negatywne zdarzenia, jak choroba, strata kogoś bliskiego czy kłopoty w pracy.