Publikacje

Hipochondria wczoraj i dziś
30.11.2016
Słowo “hipochondria” należy do najstarszych medycznych pojęć. Starożytni Grecy używali terminu hypokhondrias (pod żebrami) dla oznaczenia nieokreślonej wewnętrznej dolegliwości, wywołującej lęk i cierpienie.
Miejsce naproksenu w farmakoterapii bólu – state of art 2016
30.11.2016
Analgetyki nieopioidowe (NLP) należą w chwili obecnej do najczęściej ordynowanych leków u pacjentów z bólem pooperacyjnym, pourazowym i towarzyszącym chorobie nowotworowej. NLP są zalecane jako składowa tzw. multimodalnego postępowania przeciwbólowego w terapii zarówno ostrych, jak i przewlekłych zespołów bólowych.
Farmakologiczne leczenie bólu w praktyce lekarza POZ i specjalisty, o czym należy pamiętać
24.11.2016
Ból jest najczęstszym występującym w medycynie objawem skłaniającym pacjenta do szukania pomocy lekarskiej. Jeżeli ból trwa długo, to traci rolę sygnału ostrzegawczego i staje się źródłem cierpienia, prowadzącym do obniżenia jakości życia.
Medycyna a koniec życia
24.11.2016
Fakty są następujące: dzisiaj rodzimy się, żyjemy i umieramy „w” medycynie (a niekiedy, niestety, „z powodu” medycyny). W krajach rozwiniętych 70% ludzi umiera w szpitalu, co sprawia, że cały szereg sondaży opinii publicznej wskazuje na nieludzkie warunki końca naszego życia.
Dynamika rozwoju somatycznego chłopców w wieku 10-11 lat a obciążenia treningowe zrealizowane w toku 12-miesięcznego programu szkolenia w piłce nożnej
23.11.2016
Istotnym obszarem zainteresowania współczesnych nauk biomedycznych są zjawiska rozwoju biologicznego. Z biologicznego punktu widzenia – rozwój stanowi stopniowy proces przemian kierunkowych, w większości nieodwracalnych, zachodzący pod wpływem różnych czynników endogennych (wewnętrznych) i egzogennych (zewnętrznych).
Osteoporoza u pacjentów chorych na POChP
18.11.2016
Jedną z chorób współwystępujących z POChP jest osteoporoza. W niniejszej pracy przedstawiono wzajemne relacje obu tych chorób oraz postępowanie w osteoporozie u pacjentów jednocześnie cierpiących na POChP.
Wpływ treningu sensomotorycznego na jakość życia pacjentów z przewlekłym zespołem bólowym odcinka lędźwiowego kręgosłupa
15.11.2016
Przewlekły ból w odcinku lędźwiowym, na którego skarży się średnio około 55% populacji prowadzi do ograniczenia wykonywania czynności dnia codziennego oraz obniżenia jakości życia pacjentów.
Grzechy główne złotej godziny
15.11.2016
Myśląc o poprawie jakości opieki medycznej pacjenta w stanie ciężkim, przede wszystkim powinniśmy szukać sposobów zwiększenia przeżywalności.
Tamowanie masywnych krwotoków z zastosowaniem nowoczesnych środków i metod sprawdzonych w warunkach taktycznych
14.11.2016
Najważniejszym elementem wstępnej oceny rannego jest znalezienie wszystkich miejsc intensywnego krwawienia i ich skuteczne zatamowanie.
Zespół poresuscytacyjny – postępowanie terapeutyczne
14.11.2016
2
Pomimo obowiązujących od wielu lat wytycznych postępowania resuscytacji krążeniowo-oddechowej i ich regularnych aktualizacji wyniki leczenia pacjentów po nagłym zatrzymaniu krążenia są wciąż niezadowalające.