Publikacje
Metoda absorbcjometrii promieniowania rentgenowskiego o dwóch energiach (DXA) jest metodą szeroko stosowaną w diagnostyce osteoporozy i monitorowaniu zmian gęstości kości. Jednak stopień jej przydatności klinicznej jest limitowany jakością prowadzonych oznaczeń. Tylko wysokiej jakości oznaczenia umożliwiają uzyskanie wiarogodnych wyników odzwierciedlających rzeczywisty stan pacjenta, co stanowi podstawę właściwej diagnostyki i determinuje podjęcie właściwej decyzji terapeutycznej.
01.08.2008
Obserwacje dotyczące leczenia osteoporozy trwają około 30 lat. Ostatnio na podstawie wielu metaanaliz podjęto próbę oceny kryteriów dotychczasowych metod postępowania i zasad leczenia biorąc pod uwagę efektywność różnych leków. Zainteresowanie osteoporozą podyktowane jest również faktem, iż dane prognostyczne wskazują na możliwość pogłębienia problemu powikłań tej choroby w następnych dekadach.
01.08.2008
Zasadniczym celem leczenia osteoporozy jest zapobieganie złamaniom. Większość stosowanych obecnie leków wykazuje działanie przeciwresorpcyjne, tzn. spowalnia utratę masy kostnej przez hamowanie resorpcji kostnej.
01.08.2008
Mianem witaminy K określa się pochodne chinonowe, charakteryzujące się aktywnością przeciwkrwotoczną, zbliżoną do 2-metylo-1,4-naftochinonu. Zalicza się do nich: fitomenadion (filochinon, witamina K1) - jedyną postać występującą w roślinach, menachinon (witamina K2) - rodzinę homologów syntetyzowanych przez bakterie przewodu pokarmowego, obecną też w mięsie i sfermentowanych produktach sojowych oraz menadion (syntetyczna witamina K3). Witamina K jest niezbędna, a organizm człowieka nie potrafi jej syntetyzować.
01.08.2008
2
Właściwe zaopatrzenie organizmu w witaminę D odgrywa fundamentalną rolę nie tylko w regulacji gospodarki Ca-P, ale także zapewnia prawidłowe funkcjonowanie niemal wszystkich tkanek i narządów. Pozanerkowa synteza aktywnego metabolitu witaminy D, czyli 1,25(OH)2D ma kluczowe znaczenie dla funkcji układu immunologicznego i wewnątrzwydzielniczego, a także dla równowagi między proliferacją, różnicowaniem się i apoptozą komórkową. 25(OH)D, ze względu na długi okres półtrwania (około 3 tygodni), jest głównym parametrem oceny zaopatrzenia organizmu w witaminę D.
Kości pełnią niezwykle istotne funkcje, zapewniając prawidłowe działanie organizmu ludzkiego. Umożliwiają one utrzymanie kształtu i wymiarów organizmu, a stanowiąc rusztowanie z elastycznie połączonych elementów sprawiają, że ma on możliwość wykonywania ruchów i przemieszczania się.
01.08.2008
Cukrzyca wtórna jest najbardziej zróżnicowaną etiologicznie grupą zaburzeń gospodarki węglowodanowej i odpowiada za 2-3% tych zaburzeń. Przyczynami cukrzycy wtórnej mogą być patologie trzustki, takie jak np.: przewlekłe zapalenie, nowotwór oraz stan po pankreatektomii.
05.05.2008
Choroby tarczycy należą do najczęstszych zaburzeń czynności układu wydzielania wewnętrznego. Ze względu na wpływ hormonów tarczycy na prawie wszystkie komórki organizmu, symptomatologia zaburzeń wydzielania omawianych hormonów jest bardzo bogata i dotyczy licznych narządów. Dolegliwości i zmiany w narządzie ruchu są często pomijane w klinicznej ocenie chorych na nadczynność lub niedoczynność tarczycy lub nie są wiązane przyczynowo z zaburzeniami funkcji tego gruczołu.
02.04.2008
Zalecenia dotyczące postępowania diagnostycznego oraz terapeutycznego (farmakologicznego i niefarmakologicznego) ukierunkowanych na obniżenie częstości występowania złamań osteoporotycznych w Polsce.
03.02.2008
Niedoczynności tarczycy oraz subklinicznych postaci zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy budzą niejednokrotnie wątpliwości lekarzy rodzinnych, zwłaszcza dotyczące diagnostyki oraz wskazań do rozpoczęcia terapii.
02.12.2007