Publikacje

Leczenie doustnymi preparatami immunostymulującymi w nawracających zakażeniach górnych dróg oddechowych u dzieci
19.01.2012
Zakażenia dróg oddechowych (ZDO) stanowią istotny problem zdrowotny i ekonomiczny w każdym kraju i są najczęstszą przyczyną chorobowości we wszystkich grupach wiekowych...
Balonoplastyka w otorynolaryngologii
19.01.2012
Balonoplastyka zwężonych ujść lub poszerzenia światła zwężonych chorobowo struktur w obrębie ciała ludzkiego znalazła szerokie zastosowanie w takich dziedzinach medycyny jak kardiologia, urologia, gastroenterologia, ginekologia. Technika ta, dowodząc swojej skuteczności i minimalnej inwazyjności, na stałe weszła do sal operacyjnych i zabiegowych oraz wykreowała powstanie nowych specjalności medycznych, np. kardiologii inwazyjnej czy radiologii interwencyjnej..
19.01.2012
Probiotyki w praktyce lekarza pierwszego kontaktu. Część II
01.09.2011
W ostatnich latach badania nad szczepami probiotycznymi stały się przedmiotem dużej liczby doniesień naukowych o znaczeniu klinicznym. Powszechna dostępność probiotyków oraz ich reklamowanie jako produktów spożywczych i suplementów diety doprowadziła do nadużywania teorii probiozy i powstania błędnych przekonań na temat ich „cudotwórczego” działania.
01.09.2011
Probiotyki a układ pokarmowy człowieka
14.07.2011
W ciągu ostatnich lat w mediach oraz praktycznie w każdym z miesięczników tzw. prasy kolorowej można usłyszeć i przeczytać o probiotykach. Zaleca się ich stosowanie w trakcie biegunek, jak i w innych chorobach układu pokarmowego. Są dostępne bez recepty w aptekach. Czy jednak pacjenci mają szczegółową wiedzę o tych produktach? Czy nie są nadużywane? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
Probiotyki w praktyce lekarza pierwszego kontaktu. Część I
21.04.2011
W czasie gasnącej fascynacji antybiotykami oraz ogromnych możliwości medycyny zachowawczej i interwencyjnej zarówno lekarze, jak i pacjenci starają się znaleźć takie alternatywne metody terapii, które będą na równi traktowane i skuteczne jak środki farmaceutyczne...
Nieżyty nosa u dzieci – czy to tylko alergia?
19.04.2011
Nieżyty nosa u najmłodszych dzieci (poniżej 5. r.ż.) sprawiają wiele kłopotów pacjentom, ich rodzicom, lekarzom rodzinnym i pediatrom. Najczęściej w praktyce lekarskiej spotykamy się z ostrymi nieżytami nosa i zatok o etiologii wirusowej. Rozpoznanie w większości przypadków nie budzi wątpliwości, choroba trwa 7–14 dni i mija w wyniku leczenia objawowego...
19.04.2011
Możliwości rehabilitacyjne w neurogennych zaburzeniach głosu
23.09.2010
Zaburzenia neurogenne w odniesieniu do głosu wynikają z nieprawidłowej pracy mięśni oddechowych, fonacyjnych i wpływających na kształt rezonatorów zmiennokształtnych. Przyczyną zaburzeń neurogennych głosu są uszkodzenia odpowiednich struktur układu nerwowego zlokalizowanych centralnie lub obwodowo.
Implanty ślimakowe w praktyce klinicznej
23.09.2010
Implanty ślimakowe zapewniają zarówno dorosłym, jak i dzieciom, dotkniętym głębokim niedosłuchem odbiorczym, percepcję dźwięków w przypadku gdy nie osiągają oni wystarczających korzyści w aparatach słuchowych. Bez względu na etiologię niedosłuchu większość pacjentów dzięki implantacji osiąga znaczący postęp w percepcji dźwięków otoczenia, a z czasem, ucząc się interpretować dźwięki mowy, także postęp w percepcji i rozwoju mowy werbalnej.
Implanty ucha środkowego - postępy w implantologii otologicznej
23.09.2010
Ocenia się, że około 10-20% ludzi ma problemy ze słuchem na tyle nasilone, że powinni nosić aparaty słuchowe, jednak tylko 1/4 osób z niewydolnym socjalnie słuchem decyduje się z nich korzystać.
Współczesna farmakoterapia nagłej głuchoty
22.09.2010
Nagły niedosłuch odbiorczy, często potocznie zwany nagłą głuchotą, wciąż pozostaje dla klinicystów tematem otwartym, a z punktu widzenia leczenia wręcz kontrowersyjnym.