Publikacje

Rola polifosforanów w procesie krzepnięcia krwi i w rozwoju stanu zapalnego
05.09.2017
Ostatnie badania wskazują, że polyP są czynnikiem prokoagulacyjnym przyspieszającym krzepnięcie krwi, poprzez inicjowanie aktywacji szlaku wewnątrzpochodnego oraz promowanie aktywacji czynnika V i XI przez trombinę.
Rehabilitacja psychologiczna stosowana u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca w okresie ostatnich trzydziestu lat
29.08.2017
W połowie lat 90. XX wieku wprowadzono nowoczesne inwazyjne metody diagnozy i leczenia chorób układu krążenia. Wraz z zastosowaniem nowoczesnych metod leczenia inwazyjnego zmieniły się metody prowadzenia rehabilitacji psychologicznej.
Czy obecność obturacyjnego bezdechu sennego zmienia wskazania do wszczepienia stymulatora serca? – opis przypadków
24.08.2017
W przedstawionej pracy ukazano dwa różne oblicza bradyarytmii przy stwierdzanym obturacyjnym bezdechu sennym, co warunkowało różnice w dalszym postępowaniu terapeutycznym
Dehumanizacja współczesnej medycyny: przyczyny i przeciwdziałanie
22.08.2017
Dehumanizacja współczesnej medycyny jest postrzegana jako negatywne zjawisko przez większość pacjentów, a także przez wielu lekarzy.
22.08.2017
Zaniewidzenie połowicze w przebiegu zawału serca z uniesieniem odcinka ST ściany dolnej
18.08.2017
Za pierwotną przyczynę niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego uznano przemijające niedokrwienie mięśnia sercowego powodujące dekompensację hemodynamiczną amplifikowaną współistniejącą miażdżycą tętnic szyjnych.
Kardiomiopatia okołoporodowa – opis przypadku
10.07.2017
Kardiomiopatia połogowa (KP) jest rzadką, ale zagrażającą życiu chorobą serca manifestującą się w późnym okresie ciąży i pierwszych miesiącach po porodzie.
Ostre stany kardiologiczne w POZ
30.05.2017
W 2013 r. w Polsce z przyczyn kardiologicznych zmarło ponad 177 tys. osób, co stanowiło 45,8% wszystkich zgonów. Spośród chorób układu krążenia, pod względem umieralności dominuje choroba niedokrwienna serca. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w całej Europie.
Eutanazja – próba uporządkowania pojęcia
08.03.2017
O eutanazji pisano i mówiono już wiele. Brakuje jednak w polskim piśmiennictwie medycznym publikacji omawiających holistycznie zjawisko eutanazji, a znajomość prawno-etyczna problemu jest często niedokładna.
Odpowiedzialność cywilna za szkody wynikające z upadków szpitalnych
08.03.2017
Upadki w szpitalu są jednymi z najczęściej występujących zdarzeń niepożądanych. W piśmiennictwie międzynarodowym szacuje się, iż statystycznie na 1000 osobodni przypada od 5 do 18 upadków.
Stosowanie statyn u dzieci z hipercholesterolemią rodzinną
27.02.2017
U dzieci z hipercholesterolemią rodzinną występują bardzo duże stężenia cholesterolu całkowitego i jego frakcji LDL we krwi, co może powodować upośledzenie czynności śródbłonka naczyniowego i pogrubienie ścian tętnicy szyjnej. Jeśli choroba nie jest leczona w dzieciństwie, prowadzi do wczesnej miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca w dorosłym życiu.