Publikacje

Probiotyki w alergii - fakty i mity
23.06.2009
Uważa się, że jednym z elementów odpowiedzialnych za wzrost częstości zachorowań u dzieci na choroby alergiczne jest nieprawidłowy skład flory bakteryjnej. Błona śluzowa jelita wymaga ekspozycji na bakterie w celu rozwoju układu odpornościowego, w tym immunologicznej tolerancji. Skład mikroflory przewodu pokarmowego noworodka i niemowlęcia zależy od sposobu porodu, karmienia i przebytych infekcji. Dlatego też rozumienie roli probiotyków w fizjologii ludzkiego organizmu stało się ważnym i często dyskutowanym zagadnieniem.
23.06.2009
Kiedy powinno się stosować probiotyki?
30.04.2009
Zgodnie z definicją FAO/WHO, probiotyki to żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystny efekt zdrowotny. W przyszłości definicja ta ulegnie prawdopodobnie modyfikacji, ponieważ z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że niektóre skutki działania probiotyków można uzyskać za pomocą zabitych bakterii lub nawet DNA bakteryjnego.
Choroba guzków krwawniczych - częsty, choć wstydliwy problem w praktyce lekarza rodzinnego
12.12.2008
1
Choroba hemoroidalna (choroba guzków krwawniczych odbytu) jest najczęstszym schorzeniem proktologicznym i stanowi poważny problem społeczny, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych i rozwijających się (1). Jest traktowana jako choroba cywilizacyjna, mająca związek z prowadzonym trybem życia.
12.12.2008
1
Najczęstsze błędy diagnostyczne w interpretacji badań spirometrycznych
05.11.2008
Błędna interpretacja wyniku badania spirometrycznego może być przyczyną dwojakiego rodzaju błędów. Wynik może być fałszywie dodatni, czyli identyfikować zaburzenia, tam gdzie ich nie ma, lub fałszywie ujemny, czyli nie rozpoznawać zaburzeń, tam, gdzie one występują. Niezależnie od rodzaju błędu, jeżeli wynik badania ma wpływ na proces decyzyjny, to prowadzi to do błędnych decyzji terapeutycznych bądź orzeczniczych. Poniżej przedstawione zostały błędy, które spotyka się w codziennej praktyce klinicznej.
05.11.2008
Obrzęk limfatyczny kończyn - problem terapeutyczny
05.05.2008
Według jednego z największych, światowych autorytetów w dziedzinie patofizjologii obrzęku chłonnego kończyn, profesora Waldemara Olszewskiego "główną funkcją układu chłonnego jest regulacja i kontrola wewnętrznej integralności organizmu". Oznacza to, że układ ten kontroluje obieg wody w organizmie, decyduje o stężeniu białek i elektrolitów, a także, o eliminacji substancji będących produktem degradacji komórek tkankowych. Zrozumienie tej roli leży u podstaw terapii.
05.05.2008
Terapia zachowawcza przewlekłej niewydolności żylnej i jej powikłań
05.05.2008
W przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ) dochodzi do zastoju krwi w naczyniach żylnych w konsekwencji wstecznego przepływu żylnego, zwężenia lub niedrożności żył. Niewydolność żylna jest stanem zaburzonego odpływu i nadciśnienia żylnego u pacjenta w pozycji stojącej, co jest zjawiskiem wtórnym do poszerzenia żył lub zaburzenia ich funkcji.
05.05.2008
Najczęstsze ostre dolegliwości bólowe w jamie brzusznej
02.04.2008
Ostry ból zlokalizowany w jamie brzusznej powinien zawsze budzić duży niepokój i czujność lekarza, do którego zgłasza się pacjent. Mnogość przyczyn bólu nakazuje w pierwszej kolejności wykluczyć ostre stany będące zagrożeniem życia chorego, wymagające albo szybkiej interwencji chirurgicznej, albo hospitalizacji, takie jak na przykład zapalenie wyrostka robaczkowego, perforacja wrzodu żołądka lub dwunastnicy, perforacja jelita, niedrożność jelit, zapalenie otrzewnej, pęknięcie ciąży pozamacicznej, zawał krezki, pęknięcie tętniaka aorty brzusznej, ostre zapalenie przydatków czy ostre zapalenie trzustki.
02.04.2008
22.01.2007
22.01.2007
22.01.2007