Publikacje
Laryngocele, czyli przepuklina powietrzna krtani, jest stosunkowo rzadko spotykaną jednostką chorobową. Po raz pierwszy objawy „upowietrznionego” guza na szyi opisał w 1829 r. Larrey, chirurg armii Napoleona w Egipcie. Już wówczas zaobserwował, że schorzenie dotyczyło mężczyzn grających na trąbach w muzułmańskich świątyniach.
Chirurgia endoskopowa zatoki czołowej jest obarczona stosunkowo dużym ryzykiem powikłań (płynotok, zwężenie ujścia zatoki) i stanowi często wyzwanie nawet dla doświadczonego operatora. Zatoki czołowe mają stosunkowo długą, wąską i krętą drogę drenażu, sąsiadującą z rowkiem węchowym.
Tkanka kostna człowieka charakteryzuje się przewagą zmineralizowanego podłoża nad elementami komórkowymi, położeniem naczyń w sztywnych kanałach kostnych, wolno przebiegającymi procesami biochemicznymi oraz małą zdolnością wchłaniania tkanek martwiczych. Szkielet kostny jest metabolicznie czynnym organem, jego ciągłe modelowanie i odnowa są niezbędne do utrzymania integralności strukturalnej i metabolicznej funkcji przechowywania głównie wapnia i fosforu.
21.09.2010
Wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego przez nos powstaje w wyniku przerwania ciągłości opon mózgowo-rdzeniowych oraz struktur kostnych przedniego dołu czaszki i komunikacji przestrzeni podpajęczynówkowej z jamami nosa i zatok przynosowych.
Kaszel (łac. tussis; ang. cough) to najczęstszy objaw chorób dróg oddechowych. Jest przede wszystkim odruchem obronnym, którego celem jest ewakuacja, oczyszczenie układu oddechowego z nadmiaru wydzieliny lub ciał obcych.
Diagnostyka powiększonych węzłów chłonnych szyi często stanowi poważny problem. W różnicowaniu przede wszystkim stawiamy pytanie, czy powiększone węzły są objawem stanu zapalnego czy choroby nowotworowej.
20.09.2010
Zapalenie zatok przynosowych (ZZP) obejmuje zawsze jamy nosa i zatoki przynosowe - stąd klinicznie sinusitis jest tożsame z rhinosinusitis (1,2), które jest częstym rozpoznaniem w praktyce lekarza rodzinnego. Rocznie ostre ZZP dotyczy 10-15% populacji Europy i stanowi powikłanie 5-10% zakażeń górnych dróg oddechowych u dzieci.
23.04.2010
Zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, zatok, ucha środkowego, nagłośni, krtani) i dolnych (zapalenie oskrzeli, oskrzelików, płuc) należą do najczęstszych schorzeń, z którymi styka się lekarz praktyk. Większość zakażeń dróg oddechowych ma etiologię wirusową, zdecydowanie rzadziej wywoływane są przez bakterie. Zmniejszenie ryzyka chorób infekcyjnych układu oddechowego ma znaczenie w każdym wieku, szczególnie zaś w grupach ryzyka (np. dzieci uczęszczające do przedszkola lub żłobka, osoby w podeszłym wieku) i jest ważnym zadaniem dla służby zdrowia.
12.11.2009
W rozwoju chirurgicznych możliwości leczenia różnych uszkodzeń słuchu zwraca się zwykle uwagę na dwa przełomowe okresy, które wiązały się z wykorzystaniem mikroskopu oraz z zastosowaniem osłony antybiotykowej po operacjach rekonstrukcyjnych ucha. W ostatnich kilkudziesięciu latach opracowywano i wdrożono wiele nowych rozwiązań operacyjnych, zastosowano nowe materiały, narzędzia i urządzenia.
14.10.2009
Art. 59 ust. 3 Konstytucji stanowi, iż "związkom zawodowym przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie".
15.09.2009