Publikacje

Probiotyki w praktyce lekarza pierwszego kontaktu. Część I
21.04.2011
W czasie gasnącej fascynacji antybiotykami oraz ogromnych możliwości medycyny zachowawczej i interwencyjnej zarówno lekarze, jak i pacjenci starają się znaleźć takie alternatywne metody terapii, które będą na równi traktowane i skuteczne jak środki farmaceutyczne...
Nieżyty nosa u dzieci – czy to tylko alergia?
19.04.2011
Nieżyty nosa u najmłodszych dzieci (poniżej 5. r.ż.) sprawiają wiele kłopotów pacjentom, ich rodzicom, lekarzom rodzinnym i pediatrom. Najczęściej w praktyce lekarskiej spotykamy się z ostrymi nieżytami nosa i zatok o etiologii wirusowej. Rozpoznanie w większości przypadków nie budzi wątpliwości, choroba trwa 7–14 dni i mija w wyniku leczenia objawowego...
19.04.2011
Standardy leczenia bólu u chorego na nowotwór
10.01.2011
Ze względu na dużą częstość występowania bólu nie tylko w fazie zaawansowania choroby (około 80%), ale już w momencie jej rozpoznania (30-50%) Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (European Society for Medical Oncology, ESMO) zaleca w tegorocznych rekomendacjach, aby lekarz onkolog przy każdej wizycie pacjenta pytał o istnienie dolegliwości bólowych...
Postępowanie terapeutyczne w przypadku uzależnienia od nikotyny
08.09.2010
Palenie tytoniu było największą zdrowotną plagą XX wieku, która spowodowała zmianę epidemiologii wielu schorzeń oraz przedwczesną śmierć około 100 milionów osób. Doszło do ogromnego wzrostu zachorowalności i chorobowości na raka płuca, zawał mięśnia sercowego, czy POChP. Obecnie ocenia się, iż na świecie co roku przedwcześnie umiera ponad 4 miliony palaczy, a liczba ta może wkrótce ulec podwojeniu.
Probiotyki w zapobieganiu i leczeniu zakażeń dróg oddechowych
12.11.2009
Zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, zatok, ucha środkowego, nagłośni, krtani) i dolnych (zapalenie oskrzeli, oskrzelików, płuc) należą do najczęstszych schorzeń, z którymi styka się lekarz praktyk. Większość zakażeń dróg oddechowych ma etiologię wirusową, zdecydowanie rzadziej wywoływane są przez bakterie. Zmniejszenie ryzyka chorób infekcyjnych układu oddechowego ma znaczenie w każdym wieku, szczególnie zaś w grupach ryzyka (np. dzieci uczęszczające do przedszkola lub żłobka, osoby w podeszłym wieku) i jest ważnym zadaniem dla służby zdrowia.
Guzy GEP NET w diagnostyce różnicowej dolegliwości ze strony układu pokarmowego
21.10.2009
W chorobach układu pokarmowego występują różne objawy zarówno podmiotowe, jak i przedmiotowe, o mniej lub bardziej typowym charakterze, pozwalające właściwie ukierunkować anamnezę i postępowanie diagnostyczne. Typowe objawy mogą przemawiać za chorobą wrzodową o różnej lokalizacji, zmianami zapalnymi, kamicą żółciową, niedrożnością jelit, marskością wątroby czy nowotworem.
21.10.2009
Współczesne aspekty diagnostyki i terapii raka jelita grubego
21.10.2009
Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych schorzeń nowotworowych w krajach wysoko rozwiniętych. Polska należy do krajów o średniej zapadalności na raka jelita grubego. Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet zajmuje on drugie miejsce pod względem zachorowalności na nowotwory.
21.10.2009
Zasady strajku lekarskiego
15.09.2009
Art. 59 ust. 3 Konstytucji stanowi, iż "związkom zawodowym przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie".
15.09.2009
Probiotyki w alergii - fakty i mity
23.06.2009
Uważa się, że jednym z elementów odpowiedzialnych za wzrost częstości zachorowań u dzieci na choroby alergiczne jest nieprawidłowy skład flory bakteryjnej. Błona śluzowa jelita wymaga ekspozycji na bakterie w celu rozwoju układu odpornościowego, w tym immunologicznej tolerancji. Skład mikroflory przewodu pokarmowego noworodka i niemowlęcia zależy od sposobu porodu, karmienia i przebytych infekcji. Dlatego też rozumienie roli probiotyków w fizjologii ludzkiego organizmu stało się ważnym i często dyskutowanym zagadnieniem.
23.06.2009
Chemobrain - zaburzenia poznawcze towarzyszące chemioterapii
18.05.2009
1
Wydłużenie życia, a co za tym idzie starzenie się populacji, przy stale rosnącej ekspozycji na czynniki mutagenne i rakotwórcze powoduje, że znacząco rośnie liczba zachorowań na nowotwory złośliwe. Wzrost zachorowań jest szczególnie widoczny w grupie osób po 65. roku życia. Jest to grupa szczególnie narażona na ryzyko powikłań leczenia onkologicznego.