Publikacje
Uważa się, że jednym z elementów odpowiedzialnych za wzrost częstości zachorowań u dzieci na choroby alergiczne jest nieprawidłowy skład flory bakteryjnej. Błona śluzowa jelita wymaga ekspozycji na bakterie w celu rozwoju układu odpornościowego, w tym immunologicznej tolerancji. Skład mikroflory przewodu pokarmowego noworodka i niemowlęcia zależy od sposobu porodu, karmienia i przebytych infekcji. Dlatego też rozumienie roli probiotyków w fizjologii ludzkiego organizmu stało się ważnym i często dyskutowanym zagadnieniem.
23.06.2009
Objawy alergicznego nieżytu nosa (ANN) - kichanie, uczucie zatkania nosa i wyciek wodnistej wydzieliny - po raz pierwszy ujęto łącznie i opisano jako jedną jednostkę chorobową w 1929 roku. Od tego czasu częstość występowania tej choroby, podobnie jak innych zaburzeń z nadwrażliwości, znacznie wzrosła. Według obecnie przyjętej definicji ANN to zespół objawów klinicznych pod postacią wycieku wodnistej wydzieliny z nosa lub spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, uczucia zatkania nosa, świąd i kichanie, które są następstwem IgE-zależnej reakcji zapalnej błony śluzowej nosa na alergen.
22.06.2009
Immunoterapia swoista polega na podawaniu osobie uczulonej dawek alergenu w celu wywołania tolerancji na uczulającą substancję. Ze względu na drogę podania możemy wyróżnić immunoterapię podskórną (subcutaneous immunotherapy, SCIT), która stosowana jest doświadczalnie i w terapii już od ponad 100 lat. Metoda ta nazywana jest niekiedy immunoterapią "klasyczną" lub "iniekcyjną", w celu odróżnienia jej od innych ("alternatywnych", "nie-iniekcyjnych" lub "miejscowych") dróg podania alergenu.
22.06.2009
Leki antyleukotrienowe w ostatnich kliku latach zyskały sobie silną pozycję, jako leki przeciwzapalne stosowane w astmie oskrzelowej. Z punktu widzenia klinicysty liczą się przede wszystkim antagoniści receptora dla leukotrienów cysteinylowych cysLT1, tj. montelukast, zafirlukast i pranlukast (niezarejestrowany w Polsce). Inhibitor 5-lipoksygenazy, zileuton, hamujący syntezę leukotrienów, z powodu działań niepożądanych nie jest stosowany na dużą skalę (także niedostępny w Polsce).
22.06.2009
Infekcje górnych dróg oddechowych są najczęstszą przyczyną zgłaszania się pacjentów do lekarzy rodzinnych, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. W większości są to zakażenia wirusowe, zwłaszcza u dzieci, u których wirusy stanowią nawet do 90% czynników etiologicznych, dlatego na ogół wystarczające jest leczenie objawowe.
Zgodnie z definicją FAO/WHO, probiotyki to żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystny efekt zdrowotny. W przyszłości definicja ta ulegnie prawdopodobnie modyfikacji, ponieważ z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że niektóre skutki działania probiotyków można uzyskać za pomocą zabitych bakterii lub nawet DNA bakteryjnego.
30.04.2009
20.02.2009
20.11.2008
Błędna interpretacja wyniku badania spirometrycznego może być przyczyną dwojakiego rodzaju błędów. Wynik może być fałszywie dodatni, czyli identyfikować zaburzenia, tam gdzie ich nie ma, lub fałszywie ujemny, czyli nie rozpoznawać zaburzeń, tam, gdzie one występują. Niezależnie od rodzaju błędu, jeżeli wynik badania ma wpływ na proces decyzyjny, to prowadzi to do błędnych decyzji terapeutycznych bądź orzeczniczych. Poniżej przedstawione zostały błędy, które spotyka się w codziennej praktyce klinicznej.
05.11.2008
Więcej niż kilkanaście lat temu szczególną uwagę naukowców i lekarzy praktyków zwróciło powiązanie dwóch chorób o podłożu atopowym: alergicznego nieżytu błony śluzowej nosa (ANN) i astmy oskrzelowej. Oprócz wspólnych czynników wywołujących obie choroby podkreślano zbieżności w epidemiologii obu schorzeń oraz podobieństwa w patomechanizmach ich rozwoju.
05.11.2008