Publikacje
Podstawową metodą leczenia depresji jest farmakoterapia. Jednak na tę metodę leczenia reaguje średnio 50–70% pacjentów. W grupie chorych źle reagujących poprawy po kolejnej kuracji można się spodziewać u ok. 50%. Dla reszty poszukuje się innych metod leczenia biologicznego (i psychoterapeutycznego). Jedną z biologicznych niefarmakologicznych metod leczenia depresji (zwanych przez niektórych autorów metodami fizykalnymi) jest dynamiczna stymulacja elektryczna, czyli neuromodulacja.
07.02.2011
Stosowanie wszystkich leków, w tym psychotropowych, powinno odbywać się zgodnie z wiedzą i sztuką medyczną. Wprawdzie każdy pacjent jest inny i u każdego chorego powinno się indywidualnie dobierać leczenie, jednak obowiązują pewne ogólne zasady, według których należy prowadzić terapię. Zasady takie bywają nazywane wskazówkami (guidelines), standardami (standards of treatment), algorytmami leczenia (algorithms) albo zaleceniami (recommendations). Niezależnie od nazwy, powinny być opracowane zgodnie z zasadami medycyny opartej na faktach, ale z uwzględnieniem doświadczenia klinicznego oraz opinii profesjonalistów.
Eksperci podkreślają, że chorzy na schizofrenię często cierpią na nierozpoznane i nieleczone choroby somatyczne, a problem ten wymaga szczególnej uwagi. Ostatnio zaproponowano, by uznać schizofrenię za chorobę wielosystemową, co ma podkreślić aspekty somatycznej współchorobowości. Zwiększona umieralność z przyczyn somatycznych chorych na schizofrenię jest znana od dawna. Od wielu lat interesowano się również chorobami somatycznymi występującymi u pacjentów ze schizofrenią.
04.02.2011
Dane epidemiologiczne dotyczące rozpowszechnienia otępienia nie są w pełni precyzyjne. Dostępnych jest mało poprawnych metodologicznie i reprezentatywnych badań populacyjnych, brak jest ujednoliconych, a przez to porównywalnych standardów rozpoznawania. Trudności diagnostyczne mogą także pojawiać się gdy obserwujemy jedynie łagodne zaburzenia funkcji poznawczych związane z wiekiem...
24.11.2010
Bulimia jest rozpoznaniem z kręgu psychiatrii, jednak jej następstwa daleko wykraczają poza jej zakres.
10.09.2010
Każda choroba czy stan psychiczny uwarunkowane są wieloma czynnikami, w tym biologicznymi, psychologicznymi oraz społecznymi. Z badań epidemiologicznych wynika, że częstość występowania zaburzeń psychoemocjonalnych w różnych populacjach znacznie wzrasta w ostatnich dziesięcioleciach. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, ale rozwój cywilizacj nieodłącznie przynosi nowe obciążenia, które są źródłem przewlekłego stresu .
W leczeniu i zapobieganiu epizodom depresji i manii występujących w przebiegu zaburzeń afektywnych, których szczególną cechą jest tendencja do nawracania i dezorganizowania codziennego życia chorych, obok ukierunkowanych metod psychoterapii, znajduje zastosowanie kilka grup podejść terapeutycznych, które są nazywane „metodami biologicznymi” lub „terapią somatyczną”.
Ujednolicenie standardów wykonywania badania snu (badanie polisomnograficzne, PSG), uzgodnienie międzynarodowej klasyfikacji stadiów snu oraz opublikowanie międzynarodowej klasyfikacji zaburzeń snu to tylko wybrane z licznych wydarzeń, które przyczyniły się w ostatnich 50 latach do rozwoju wiedzy o zaburzeniach snu i powstania nowej specjalizacji - medycyny snu, czyli somnologii...
Otępienie jest stanem, w którym w wyniku organicznego uszkodzenia mózgu dochodzi do osłabienia uprzednio nabytej sprawności umysłowej. Jedną z najczęstszych postaci otępienia jest choroba Alzheimera (AD). Dotyka ona około 5% chorych po 65. roku życia.
24.06.2010
16.06.2010