Publikacje

Kiedy powinno się stosować probiotyki?
30.04.2009
Zgodnie z definicją FAO/WHO, probiotyki to żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystny efekt zdrowotny. W przyszłości definicja ta ulegnie prawdopodobnie modyfikacji, ponieważ z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że niektóre skutki działania probiotyków można uzyskać za pomocą zabitych bakterii lub nawet DNA bakteryjnego.
Terapia pacjentów z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego - postępowanie w zespołach bólowych kręgosłupa i dużych stawów
12.12.2008
Według WHO choroby kości i stawów stanowią połowę wszystkich przewlekłych chorób u ludzi po 65. roku życia. Dotykają one kilkuset milionów pacjentów na całym świecie. Choroba zwyrodnieniowa stawów została uznana za chorobę cywilizacyjną, a WHO ogłosiło lata 2000-2010 "dekadą kości i stawów".
12.12.2008
Najczęstsze błędy diagnostyczne w interpretacji badań spirometrycznych
05.11.2008
Błędna interpretacja wyniku badania spirometrycznego może być przyczyną dwojakiego rodzaju błędów. Wynik może być fałszywie dodatni, czyli identyfikować zaburzenia, tam gdzie ich nie ma, lub fałszywie ujemny, czyli nie rozpoznawać zaburzeń, tam, gdzie one występują. Niezależnie od rodzaju błędu, jeżeli wynik badania ma wpływ na proces decyzyjny, to prowadzi to do błędnych decyzji terapeutycznych bądź orzeczniczych. Poniżej przedstawione zostały błędy, które spotyka się w codziennej praktyce klinicznej.
05.11.2008
Czynniki determinujące wytrzymałość mechaniczną kości
01.08.2008
Wytrzymałość mechaniczną kości determinuje wiele czynników: masa kości (ilość i gęstość), objętość (geometria) i struktura (beleczki, usieciowanie kolagenu i grubość kości korowej), a także skład (macierz kostna). Na ostateczną wytrzymałość kości wpływają także obciążenia mechaniczne (ciężar ciała i napięcia mięśni) oraz czynniki predysponujące do wystąpienia osteoporozy.
01.08.2008
Zmiany w sercu w przebiegu twardziny układowej
02.04.2008
Twardzina układowa jest układową chorobą tkanki łącznej, która charakteryzuje się postępującym włóknieniem skóry i narządów wewnętrznych, prowadzącym do ich niewydolności, zaburzeniami morfologii i czynności naczyń krwionośnych oraz nieprawidłowościami układu immunologicznego. Szczyt zachorowań przypada między 30. a 50. rokiem życia.
02.04.2008
Leczenie tocznia rumieniowatego układowego - współczesne  możliwości i perspektywy
02.04.2008
Toczeń rumieniowaty układowy (TRU) jest chorobą o podłożu immunologicznym, która charakteryzuje się tworzeniem przeciwciał skierowanych przeciwko jądrom komórkowym z występowaniem wielu objawów klinicznych. Przyczyna choroby jest nieznana, jednak stwierdzono, że czynniki genetyczne odgrywają istotną rolę w predyspozycji do tej choroby. TRU dotyczy głównie kobiet, zwłaszcza w wieku rozrodczym, co wynika najprawdopodobniej z wpływu estrogenów.
02.04.2008
Artropatia hemofilowa
02.04.2008
1
Hemofilia jest wrodzoną koagulopatią spowodowaną niedoborem osoczowych czynników krzepnięcia. W przypadku hemofilii A dotyczy on VIII czynnika krzepnięcia, a w przypadku hemofilii B niedobór dotyczy IX czynnika krzepnięcia. Istotą choroby jest upośledzenie krzepnięcia krwi i tendencja do krwawień. Typowe i częste w ciężkiej hemofilii są nawracające wylewy do dużych stawów.
02.04.2008
1
Rabdomioliza
02.04.2008
3
Rabdomioliza jest zespołem objawów klinicznych i biochemicznych, które są następstwem uszkodzenia mięśni poprzecznie prążkowanych. W wyniku uszkodzenia miocytów ich wewnątrzkomórkowe składniki są uwalniane do przestrzeni międzykomórkowej i następnie do krwi.
02.04.2008
3
Apoptoza a choroby reumatyczne
02.04.2008
W grupie chorób reumatycznych wyróżniamy układowe choroby tkanki łącznej, a wśród nich toczeń rumieniowaty układowy (TRU), układowe zapalenie naczyń i twardzinę układową oraz dużą grupę zapalnych chorób stawów, a w niej reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) i spondyloartropatie seronegatywne. Etiologia i patogeneza chorób reumatycznych w większości przypadków jest nieznana. Uważa się, że choroby te indukowane są przez wiele współdziałających czynników.
02.04.2008
Narząd ruchu w chorobach tarczycy
02.04.2008
Choroby tarczycy należą do najczęstszych zaburzeń czynności układu wydzielania wewnętrznego. Ze względu na wpływ hormonów tarczycy na prawie wszystkie komórki organizmu, symptomatologia zaburzeń wydzielania omawianych hormonów jest bardzo bogata i dotyczy licznych narządów. Dolegliwości i zmiany w narządzie ruchu są często pomijane w klinicznej ocenie chorych na nadczynność lub niedoczynność tarczycy lub nie są wiązane przyczynowo z zaburzeniami funkcji tego gruczołu.
02.04.2008