Publikacje
Fakty są następujące: dzisiaj rodzimy się, żyjemy i umieramy „w” medycynie (a niekiedy, niestety, „z powodu” medycyny). W krajach rozwiniętych 70% ludzi umiera w szpitalu, co sprawia, że cały szereg sondaży opinii publicznej wskazuje na nieludzkie warunki końca naszego życia.
24.11.2016
Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy (ASA) charakteryzuje się występowaniem objawów tzw. triady aspirynowej, do których należą: astma oskrzelowa, przewlekły nieżyt nosa i zatok oraz polipy na błonie śluzowej nosa. Choroba dotyczy około 1% populacji ogólnej, a w grupie chorych na astmę oskrzelową częstość występowania może wynosić nawet 10%.
Ostatnie lata przyniosły duże zmiany w rozumieniu różnych aspektów niewydolności serca (NS). Odkurzono wreszcie dawną koncepcję zastoju żylnego (backward failure), jako jednego z najważniejszych ogniw w genezie objawów, ale także progresji NS.
16.11.2016
Myśląc o poprawie jakości opieki medycznej pacjenta w stanie ciężkim, przede wszystkim powinniśmy szukać sposobów zwiększenia przeżywalności.
Pomimo obowiązujących od wielu lat wytycznych postępowania resuscytacji krążeniowo-oddechowej i ich regularnych aktualizacji wyniki leczenia pacjentów po nagłym zatrzymaniu krążenia są wciąż niezadowalające.
14.11.2016
2
Transplantacja serca pozostaje złotym standardem postępowania w leczeniu ciężkiej niewydolności serca opornej na leczenie farmakologiczne. Ograniczona dostępność organów wymusza stosowanie alternatywnych sposobów postępowania, dających możliwość wykonania transplantacji serca bądź przedłużających życie.
04.11.2016
Z uwagi na coraz większą liczbę pacjentów po przebyciu przeszczepienia narządowego i związaną z tym rosnącą grupę osób objętych terapią immunosupresyjną, niezwykle ważna jest popularyzacja wiedzy na temat tego leczenia, jak również zwiększenie świadomości o możliwych interakcjach lekowych.
Głównym objawem niewydolności serca (heart failure, HF) jest retencja płynów wyrażająca się zastojem w krążeniu płucnym, wątrobie, jelitach i tkankach obwodowych. Nie dziwi więc fakt, że diuretyki pętlowe są podstawą leczenia objawów HF.
04.11.2016
Przewlekła niewydolność serca (PNS) jest złożonym zespołem klinicznym, w którym występują nieprawidłowości w zakresie kurczliwości mięśnia sercowego oraz zaburzenia hemodynamiczne i zmiany neuroendokrynne (1). Obecnie obserwuje się gwałtowny wzrost zachorowań na PNS w krajach Europy Zachodniej i USA.
03.11.2016
Przewlekła niewydolność serca jest złożonym problemem klinicznym, charakteryzującym się – oprócz typowych objawów klinicznych – postępującą niewydolnością wielonarządową spowodowaną niedostatecznym rzutem minutowym.
03.11.2016