Publikacje
Choroby alergiczne stanowią jeden z ważniejszych problemów współczesnej medycyny. Od kilkudziesięciu lat na całym świecie obserwowany jest gwałtowny wzrost częstości ich występowania. Szacuje się, że objawy alergii występują obecnie u 10-30% Europejczyków, a światowe tendencje wzrostowe utrzymują się.
30.06.2008
Alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa (ANN) jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób górnych dróg oddechowych. Częstość występowania nieżytu nosa, podobnie jak innych chorób o dominującym podłożu alergicznym, zdecydowanie rośnie i wynosi od kilku do ponad 50% w niektórych krajach.
30.06.2008
Immunoterapia swoista (SIT) polegająca na podawaniu alergenu we wzrastających dawkach w celu wytworzenia tolerancji immunologicznej, jest metodą leczenia modyfikującą przebieg choroby.
30.06.2008
W ostatnich latach lawinowo wzrasta lekooporność drobnoustrojów oraz zmniejsza się skuteczność leków przeciwbakteryjnych w ciężkich zakażeniach. Ze względu na liczbę pacjentów przyjmowanych codziennie oraz specyfikę schorzeń, to właśnie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, w tym lekarze rodzinni zapisują najczęściej i najwięcej antybiotyków.
05.05.2008
Cuchnienie z ust (foetor ex ore, fetor oris, halitosis, ang. bad breath or breath malodour) jest dość powszechną dolegliwością na którą, jak podają różne źródła, cierpi od 10% do 25% populacji. Procent ten zwiększa się w sposób znamienny w krajach, w których poziom ogólnych zachowań prozdrowotnych jest względnie niski, u ludzi w wieku podeszłym oraz w grupie chorych z zaburzeniami osobowości.
19.03.2008
3
Wprowadzenie w latach 80. ubiegłego stulecia czynnościowej chirurgii endoskopowej zatok przynosowych (ang. Functional endoscopic sinus surgery, FESS) stanowiło istotny przełom w zabiegowym leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej nosa i zatok. Stosowane wcześniej klasyczne metody operacyjne oparte były na założeniu, że proces zapalny zmienia błonę śluzową nieodwracalnie lub niemal nieodwracalnie, czyniąc ją biologicznie mniej wartościową.
19.03.2008
Infekcje górnych dróg oddechowych, w tym również zapalenia gardła, należą do jednych z najczęściej spotykanych problemów w praktyce zarówno laryngologa, jak i lekarza rodzinnego. Gardło, jako wspólny odcinek układu pokarmowego i oddechowego, stanowi pierwszą barierę ochronną przed licznymi drobnoustrojami. Rozbudowana w tym miejscu tkanka limfatyczna nosi nazwę pierścienia chłonnego Waldeyera. Obejmuje ona: migdałki podniebienne i trąbkowe, migdałek językowy i gardłowy, pasma boczne oraz pojedyncze rozsiane grudki chłonne.
19.03.2008
Brodawczak odwrócony jest łagodnym nowotworem pochodzenia nabłonkowego, który rozwija się w jamie nosa i zatokach przynosowych. Stanowi około 4% (0,5-5%) wszystkich guzów tej okolicy. Trzykrotnie częściej dotyczy mężczyzn w wieku po 50. roku życia.
19.03.2008
Rak masywu szczękowo-sitowego stanowi duży problem diagnostyczno-terapeutyczny ze względu na rzadkie występowanie i dużą różnorodność typów histologicznych (6,8). Masyw szczękowo-sitowy jest rejonem anatomicznym o bardzo skomplikowanej budowie, dlatego rosnące tu nowotwory często przez długi czas są bezobjawowe bądź przebiegają pod maską stanów zapalnych i dlatego są rozpoznawane najczęściej w stadium znacznego miejscowego zaawansowania: T3 i T4.
19.03.2008
Do sprawnego funkcjonowania narządu wzroku niezbędna jest produkcja łez, które tworzą ochronny film pokrywający rogówkę. Istotnym elementem w tym układzie jest sprawny system odpływu łez, który zapewniają drogi łzowe.
19.03.2008