Publikacje
Ze względu na złożoną etiopatogenezę astmy oskrzelowej, jej heterogenną naturę, niepełną penetrację genów, obecność fenokopii, zróżnicowaną ekspresję genów oraz oddziaływania gen-gen dokładne zbadanie molekularnych mechanizmów prowadzących do rozwoju astmy jest zagadnieniem trudnym i wymagającym ciągłej weryfikacji.
25.05.2010
1
Współwystępowanie depresji i lęku powoduje poważne konsekwencje dla pacjentów w postaci większego nasilenia objawów, gorszej reakcji na leczenie i znaczącego pogorszenia funkcjonowania społecznego.
Terapia poznawczo-behawioralna (cognitive-behavioral therapy, CBT) jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych form psychoterapii, a liczne badania dowodzą jej skuteczności w leczeniu wielu zaburzeń. CBT z powodzeniem znajduje zastosowanie, m.in. w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych uogólnionych i z napadami paniki, fobii, uzależnień, zaburzeń pod postacią somatyczną, hipochondrii, zaburzeń odżywiania, osobowości, bezsenności, ADHD, problemów małżeńskich czy zachowań suicydalnych.
Koncepcje dotyczące schizofrenii często są skoncentrowane na łatwo dostrzegalnych objawach, takich jak omamy i urojenia. Jednak już ponad dziesięć lat temu badacze zaczęli zwracać uwagę na to, że schizofrenia powoduje deficyty właściwie w każdej dziedzinie funkcjonowania jednostki: afektywnej, społecznej, a także poznawczej.
25.02.2010
Leki przeciwpadaczkowe (LPP) są dziś grupą szeroko stosowaną w terapii zaburzeń i chorób psychicznych. Najwcześniej wprowadzona do lecznictwa, bo w latach sześćdziesiątych XX wieku, karbamazepina zyskała początkowo zastosowanie w psychiatrii w profilaktyce napadów drgawkowych u alkoholików.
Ze względu na szerokie spektrum działania, szybkie efekty lecznicze i brak poważnych przeciwwskazań leki z grupy benzodiazepin (BZD) są chętnie stosowane w codziennej praktyce...
25.02.2010
Depresja jest heterogennym zespołem objawów występujących samodzielnie lub wspólnie z wieloma innymi zaburzeniami psychicznymi i somatycznymi.
25.02.2010
Stwardnienie rozsiane to najczęstsza choroba OUN prowadząca do inwalidztwa młodych ludzi. Pierwsze objawy pojawiają się najczęściej między 20. a 40. r.ż., aczkolwiek wcześniejsze wystąpienie choroby nie należy do rzadkości. Nieco częściej na stwardnienie rozsiane zapadają kobiety.
Schizofrenia jest chorobą przewlekłą, o bardzo zróżnicowanej symptomatologii i przebiegu klinicznym, co częściowo znajduje wyraz w klasyfikacji wg ICD 10, wyróżniającej: schizofrenię paranoidalną, katatoniczną, hebefreniczną, niezróżnicowaną, prostą, rezydualną oraz również włączaną do tej grupy - depresję popsychotyczną lub poschizofreniczną.
24.02.2010
Schizofrenia określana jest jako najbardziej inwalidyzująca choroba psychiczna. Rzutuje zarówno na indywidualne funkcjonowanie i samopoczucie pacjenta, jak też na członków jego rodziny i otoczenie. Zarówno przebieg procesu chorobowego, jak i objawy obecne w czasie trwania choroby mogą być różnorodne.