Publikacje
Choroba Takayasu jest przewlekłym zapaleniem naczyń dotyczącym tętnicy głównej, czyli aorty i jej dużych odgałęzień, rzadziej obejmująca tętnicę płucną i tętnice wieńcowe. Choroba zawdzięcza nazwę japońskiemu okuliście, profesorowi na Uniwersytecie w Kanazawa - Mokito Takayasu, który w 1908 roku opisał zmiany na dnie oka u dwóch kobiet z brakiem tętna na tętnicy promieniowej.
02.04.2008
Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis) jest wieloetiologicznym zespołem uogólnionego uszkodzenia wszystkich struktur stawowych. Ogólna koncepcja powstania choroby sprowadza się do zaburzonej równowagi między zdolnością przenoszenia i amortyzowania obciążeń mechanicznych przy zachowaniu pełnej odtwarzalnej sprawności przez stawy a nasileniem, częstotliwością i rodzajem tych obciążeń. Innymi słowy, do uszkodzenia stawu może dojść, jeżeli obciążenia są zbyt duże lub struktury stawowe zbyt słabe.
02.04.2008
Miopatie to bardzo duża grupa chorób o różnych przyczynach i patomechanizmach (1), w której ważną podgrupą są choroby metaboliczne. Nauka o metabolicznych chorobach mięśni jest stosunkowo młodą dziedziną medycyny. Pierwszy opis miopatii (niedobór miofosforylazy) pochodzi z 1951 roku, a pierwsze defekty enzymatyczne zostały rozpoznane w roku 1959.
02.04.2008
Zapalenie naczyń to grupa chorób wielonarządowych lub ograniczonych do jednego narządu, których cechą wspólną są morfologiczne zmiany wskazujące na zapalenie ściany naczyń krwionośnych. Prowadzą one do wystąpienia objawów i zmian klinicznych zależnych od rodzaju zajętego naczynia, stopnia zwężenia jego światła wywołującego niedokrwienie i uszkodzenie zaopatrywanych w krew tkanek, a także rozległości, nasilenia i czasu trwania procesu zapalnego.
02.04.2008
Choroba Stilla u dorosłych to rzadko występująca układowa postać młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów charakteryzująca się gorączką, zmianami skórnymi uwidaczniającymi się wraz z nasileniem gorączki, niewystępowaniem w surowicy czynnika reumatycznego klasy IgM, zapaleniem wielostawowym, powiększeniem węzłów chłonnych, wątroby i śledziony oraz zapaleniem wielu narządów i błon surowiczych.
02.04.2008
Pierwszy pełny opis zapalenia naczyń, nazwanego później ziarniniakowatością Wegenera (lub ziarniniakiem Wegenera) pochodzi z 1936 roku. Jest to choroba charakteryzująca się występowaniem martwiczych zapaleń drobnych naczyń żylnych i tętniczych z wytwarzaniem około- i wewnątrznaczyniowych ziarniniaków w wielu narządach, szczególnie w obrębie górnych dróg oddechowych, płuc i nerek.
02.04.2008
Reumatologia w ostatnich dekadach przeszła wiele przeobrażeń. Jako samodzielna specjalność wyłoniła się z nauki o chorobach wewnętrznych nieco więcej niż pół wieku temu. Dalszy jej rozwój był odmienny od innych specjalności szczegółowych wyodrębnionych z interny, bowiem przez stosunkowo długi czas nie zmienił się ani zasób metod diagnostycznych, ani terapeutycznych jakimi dysponowała reumatologia.
01.04.2008
Pojęcie "leki biologiczne" jest pojęciem o nieprecyzyjnej definicji. Powstało ono na określenie leków, które oddziałują swoiście na określone etapy procesów immunologiczno-zapalnych. Lekami tymi były początkowo przeciwciała monoklonalne uzyskane metodami inżynierii genetycznej i dlatego określono je jako "leki biologiczne" w przeciwieństwie do leków uzyskiwanych drogą syntezy chemicznej.
01.04.2008
Zalecenia dotyczące postępowania diagnostycznego oraz terapeutycznego (farmakologicznego i niefarmakologicznego) ukierunkowanych na obniżenie częstości występowania złamań osteoporotycznych w Polsce.
03.02.2008
Reumatoidalne zapalenie stawów jest wieloukładową chorobą, w przebiegu której toczy się przewlekły proces zapalny o podłożu autoimmunologicznym.
28.09.2007