Publikacje
Głównym celem postępowania terapeutycznego w niewydolności serca (heart failure, HF) jest poprawa rokowania i redukcja objawów choroby wpływająca na jakość życia pacjentów. Optymalna, standardowa farmakoterapia HF opiera się na lekach wpływających na dwa układy odgrywające istotną rolę w patofizjologii tego schorzenia: renina-angiotensyna-aldosteron oraz współczulny.
W ostatnich latach dużą wagę przykłada się również do jak najdłuższego utrzymania pacjentów z NS na rynku pracy w wyuczonym zawodzie lub – w razie potrzeby – po ich przezawodowieniu. Zadaniu temu służy m.in. kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna (KRK), która została włączona do wytycznych postępowania u pacjentów z niewydolnością serca.
02.11.2016
Czynność serca jest jednym z parametrów oceny stanu ogólnego, powszechnie znanym, tanim i łatwym do zmierzenia. Wpływa na niego jednak bardzo wiele czynników: aktywność fizyczna, stan psychiczny, dieta i suplementy diety, palenie tytoniu, używki i leki. Podwyższona spoczynkowa HR jest jednym z czynników ryzyka śmiertelności i chorobowości całkowitej oraz w chorobach układu sercowo-naczyniowego, w tym w niewydolności serca, a jej redukcja jest ważnym celem terapeutycznym.
Nowe wytyczne dotyczące rozpoznawania i leczenia nadciśnienia płucnego, które ukazały się w 2015 r., szczegółowo opisują postępowanie w tej jednostce chorobowej o wielodyscyplinarnym zasięgu. W poniższym opracowaniu wybrano jedynie wybrane elementy patofizjologii, diagnostyki i znaczenia klinicznego tej postaci nadciśnienia płucnego (pulmonary hypertension, PH), z którą lekarz spotyka się najczęściej w swojej codziennej praktyce.
Personel medyczny coraz częściej pada ofiarą agresji ze strony pacjentów oraz osób postronnych (najczęściej bliskich, towarzyszących chorym). Dane opublikowane przez Komendę Główną Policji są alarmujące.
28.10.2016
Niewydolność serca (heart failure, HF) dotyczy 1–2% populacji ogólnej i ok. 15–20% chorych w wieku powyżej 65. roku życia (1). Wśród najczęstszych przyczyn HF wyróżniamy: chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, wady zastawkowe i kardiomiopatie. W ostatnich latach liczba nowych zachorowań stale wzrasta w miarę zwiększenia średniej długości życia.
28.10.2016
W Polsce, z rozpoznaną niewydolnością serca żyje ok. 1 mln osób. Ocenia się, że w ciągu najbliższych 20 lat liczba ta wzrośnie o ok. 25%. Niewydolność serca nadal jest przyczyną wysokiej śmiertelności wśród pacjentów powyżej 55. roku życia.
27.10.2016
Postęp technologiczny w obrazowaniu serca metodą tomografii komputerowej (TK) dotyczący poprawy rozdzielczości czasowej i przestrzennej, a także stosowanych środków kontrastowych spowodował, że badanie to stało się cennym narzędziem diagnostycznym w kardiologii, w tym także w diagnostyce niewydolności serca.
27.10.2016
Pomimo rozwoju innych technik obrazowania w kardiologii, takich jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa, echokardiografia wciąż zajmuje centralną pozycję w diagnostyce niewydolności mięśnia sercowego, co znalazło odzwierciedlenie w najnowszych wytycznych dotyczących niewydolności serca, a próby ogłoszenia zmierzchu echokardiografii wydają się być zdecydowanie przedwczesne.
Niewydolność serca (heart failure, HF) jest poważnym problemem zdrowia publicznego, który dotyczy ok. 1–2% populacji dorosłych w krajach rozwiniętych i zwiększa się do 10% wśród osób w podeszłym wieku. Ponad 23 mln pacjentów na całym świecie cierpi z powodu HF